Уочи почетка жетве цена пшенице почела је да варира и пада, што ће се вероватно одразити и на тржиште у Србији. За сада је познато да су у Србији, протекле недеље, први берзански уговори за пшеницу новог рода закључивани по цени од 38 динара за килограм без ПДВ-а, као и да готово да није било тражње за житом из прошлогодишњег рода, чије су залихе велике.
И јучерашњи извештај Продуктне берзе у Новом Саду показује да се у међувремену пад цена наставио на страним берзама.
Аналитичари као узрок овакве ситуације са ценама виде у најављеном извозу из Украјине и високим приносима у Русији. Овоме треба додати страх од рецесије и очекивања од жетве у Европи и САД, пише портал „Агрархојте”. За нову жетву у Европи цене су смањене за 16 евра по тони док је на чикашкој појефтинила за око шест одсто и на најнижем је нивоу у последња два и по месеца. Додатном паду су допринеле најаве о могућем извозу украјинских залиха за које из ЕУ и САД стижу привремена складишта, али и најављени преговори око извоза преко Црног мора. Уједињене нације су позвале Русију, Украјину и Турску да се договоре о рутама. Састанак би требало да буде одржан током следеће седмице у Истанбулу.
Очекује се договор о отварању три коридора из црноморске луке Одеса, што би омогућило превоз украјинских и руских пољопривредних производа, пише „Агроклуб”. Истовремено, ранији план Брисела о копненом пребацивању заробљених залиха украјинског жита све више се компликује. Протекле недеље објављено је да Немачка планира да успостави пробни коридор за извоз украјинског жита железницом, изјавила је немачка амбасадорка у Украјини Анка Фелдхузен, а преноси Танјуг.
„У блиској будућности извоз украјинског жита преко луке Одеса није могућ, тако да треба радити на могућности извоза преко Пољске. Немачка планира да то омогући уз помоћ немачких железница. Радимо с украјинским партнерима на спровођењу таквог пробног транспорта”, рекла је Фелдхузенова, преноси Раша тудеј позивајући се на новинску агенцију Унијан.
Преузмите андроид апликацију.