Почетна > Бизнис
Бизнис

Цена нафте се спустила данас испод 95 долара за барел

Цене нафте су наставиле данас пад започет на претходној трговинској сесији, пошто су страх од рецесије и појава нових случајева заразе ковидом-19 у Кини поново довели у питање глобалну потражњу за горивом.
Фото: Unsplash/David Thielen

На тржишту доминира страх од глобалног економског успоравања, који је потиснуо забринутости везане за смањења тржишне понуде „црног злата“ у будућности, након најаве групе ОПЕК+ да ће почев од новембра срезати пумпање за 2,0 милиона барела дневно.

Европска нафта Брент пала је за 1,7 посто на 94,55 долара за барел на трговању до 18:20 часова по нашем времену, показују подаци са портала oilprice.com.

Америчка WTI нафта се тргује по цени од 89,43 долара за барел, у паду за 1,9 процената у односу на затварање у понедељак.

Истакнуте личности са Вол Стрита, међу којима је и главни извршни директор банке „ЈПМорган Чејс“, Џејми Дајмон, предвиђају да ће америчка и глобална економија вероватно потонути у рецесију следеће године, а и Међународни монетарни фонд и Светска банка такође упозоравају на растуће ризике од успоравања светске привреде.

Дајмон је у разговору за CNBC оценио да ће америчка економија вероватно упасти у рецесију за шест до девет месеци. Он је навео да економија САД тренутно „још увек добро стоји“ и да ће потрошачи вероватно бити у бољој форми у поређењу са глобалном финансијском кризом 2008.

Према његовим речима, не може се разговарати о економији, а да се не говори о стварима у будућности, при чему је као индикаторе који „звоне на узбуну“ набројао утицај инфлације која се отргла, веће подизање каматних стопа него што се очекивало, непознате ефекте квантитативног пооштравања и руски рат у Украјини.

Дајмон је рекао да су „то су веома, веома озбиљне ствари“, које ће вероватно гурнути САД „у неку врсту рецесије за шест до девет месеци од сада“.

Za devet meseci izvoz voća i povrća 735 miliona evra

 

Преузмите андроид апликацију.