Celer, povrće važno za ljudsko zdravlje prepuno zaštitnih jedinjenja, poznato još starim Grcima
Mirisne arome, tamne boje lišća, ovo povrće, zbog bogatstva vitaminima i mineralima koristi se za jačanje organizma. Upotrebljava se kao začin, prilog glavnom jelu, a sve češće se koristi u pripremi napitaka.
List i koren celera su bogati vitaminima, mineralima, vlaknima, etarskim uljima i drugim nutrijentima. Koren celera je izuzetno bogat vitaminom K i vitaminom C.
Ovo povrće sadrži jedinstveno jedinjenje 3-n-butilftalid, koje je zaslužno za smanjenje holesterola. Ekstrakt celera, pokazao se kao veoma dobar u snižavanju lipida u krvi i u obaranju nivoa glukoze u plazmi odraslih osoba.
Pored toga, celer u svom sastavu sadrži i mnoštvo antioksidanasa i polisaharida za koje je poznato da deluju protivupalno, posebno flavonoidni i polifenolski antioksidansi.
Fenolne kiseline, kao što su kofeinske i ferulne, zatim flavanoli poput kvercetina, su hranljiva jedinjenja koje su istraživači identifikovali u ovom povrću.
Kako celer poseduje svojstvo kojim je moguće smanjiti upalu, može se upotrebljavati pri lečenju upalnih stanja, kao što su bolovi u zglobovima (artritis), giht, infekcije bubrega i jetre, problemi sa kožom.
Celer ima sposobnost da podstiče proizvodnju urina, koristan je u borbi protiv bakterijskih infekcija, kako u digestivnom traktu, tako i u reproduktivnim organima i urinarnom traktu.
Celer je sinonim za elektrolite. On hidrira naš organizam na dubokom ćelijskom nivou. A time smanjuje mogućnost pojave migrene.
Neka istraživanja su pokazala da je ovo povrće izuzetno dobro za otklanjanje cista u reproduktivnim organima.
Konzumiranje celera najbolji je način da vaša creva alkalizujete. Minerali prisutni u celeru će podići vrednost rN vašeg organizma i izbaciti toksične kiseline iz njega.
Etanolski ekstrakt, koji je u sastavu ovog povrća, izuzetan je za očuvanje sluznice digestivnog trakta, te ga je dobro primenjivati kod bolesti iritabilnog creva. Takođe, dobar je za smanjenje stvaranja bolnih čireva, dobar je za stomak i crevni sistem.
Celer sadrži hemijske sastojke kao što su flavonoidi, tanini i alkaloidi. Ova jedinjenja kontrolišu nivo oslobađanja želudačane kiseline.
Hipertenzija, kao jedna od najčešćih bolesti današnjeg društva, može da se kontroliše primenom ovog povrća kao pomoćne terapije.
Hranljive materije u celeru deluju relaksirajuće na glatke mišiće, čime se poboljšava protok kalcijuma i kalijuma kroz ćelije iz njih, što za posledicu ima smanjenje krvnog pritiska.
Određene studije su pokazale da poliacetileni pomažu u smanjenju toksičnosti i bore se protiv stvaranja karcinoma, posebno kod raka dojke, creva i leukemije.
Sok od celera najbolje odmara telo. Pijte punu čašu svežeg soka od celera na prazan stomak svako jutro i ubrzo ćete uočiti sve dobrobiti koje ovo povrće donosi vašem organizmu.
Ova namirnica ima veoma malo kalorija, pa je iz tog razloga veoma pogodna u borbi protiv gojaznosti. Vlakna prisutna u celeru stvoriće osećaj sitosti i na taj način izbeći će se nepotrebno prejedanje.