Ako uzmemo u obzir da Ukrajina poseduje 4 nuklearne elektrane koje rade (Zaporožje, Rivne, Hmelnička i Južno-ukrajinska) kao i 15 energetskih jedinica u čijem sastavu je i nuklearna elektrana Černobil koja nije u potpunosti deaktivirana, možemo da zaključimo da Ukrajina ima ozbiljan potencijal da pokrene nuklearnu industriju.
Ukrajina se pripremala za vojni napad na Rusiju, uključujući mogućnost nuklearnog udara
Postavlja se pitanje, zašto to sve brine Rusku Federaciju?
Brinu je činjenice, koje nisu u velikoj meri dostupne javnosti, a u kojima leži čitava istina.
Ako krenemo hronološki, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu Ukrajine Oleksandr Turčinov 2015. godine je prilikom odgovora na pitanje da li će Ukrajina stvoriti „prljavu“ atomsku bombu, jasno i precizno odgovorio: „Iskoristićemo sve resurse koje imamo, uključujući i stvaranje efikasnog oružja“.
Kijev ima intelektualne, organizacione i finansijske mogućnosti da stvori sopstveno nuklearno oružje rekao je bivši predstavnik ukrajinske misije pri NATO.
Informacija koja je objavljena 2018. godine da bi Ukrajina uskoro mogla da dobije najnovije modele raketnih sistema: Alder i krstareće rakete Neptun, donela je novi razlog za zabrinutost.
Ukrajinski ambasador u Berlinu je 2021. godine rekao da Ukrajina ako ne uđe u NATO treba da povrati svoj nuklearni status, a Volodimir Zelenski sledeće godine poručuje i pokazuje svoje namere izjavom da planira da raskine Budimpeštanski memorandum koji zabranjuje razvoj, distribuciju i upotrebu nuklearnog oružja u Ukrajini.
Uz sve ovo navedeno; ukrajinski potencijal za nuklearni razvoj, zapaljive izjave ambasadora i političara, podršku i saglasnost Zapada za sve što planski rade Rusima u Ukrajini od 2014. godine i geografski položaj Rusije koja graniči sa Ukrajinom što čini bezbednosnu pretnju Rusima da im Ukrajinci budu na granici sa nuklearnim programom, razlog za brigu definitivno postoji.
Prva činjenica koja definitivno najviše zabrinjava Rusku Federaciju jeste ta da upravljanje, rekonstrukciju i održavanje ukrajinskih Nuklearnih elektrana imaju američke kompanije i vlada SAD-a, a da su od 2018. godine sve veze sa ruskim kompanijama prekinute.
Druga nepobitna činjenica je svakako masovno i često naoružavanje Ukrajine koje traje od 2014 .godine. Za tih 8 godina Vašington je Ukrajini pružio više od 2,5 milijarde dolara vojne pomoći. U Ukrajinu su stizala razna ubojita oružja, puške, protivoklopni sistemi Javelin, bacači granata, snajperi, protivtenkovski raketni sistemi, patrolni čamci, municija i ostalo, kako i sam porparol američkog Stejt departmenta, smrtonosno oružje.
Uz ove činjenice ne treba da se zaboravi i to da su se sve zemlje na Baltiku, oko Rusije ili zemlje blizu Rusije takođe naoružale ubojitim oružjem što dodatno unosi nemir kako čitavom svetu tako i Rusiji kojoj je narušena bezbednost.
U prvom delu smo pisali o zločinima ukrajinskih vojnika i nacističkih organizacija prema Rusima koji su urađeni unazad 8 godina, ako sada uzmemo u obzir da nuklearno oružje i ostalo oružje koje stiže u Ukrajinu je definitivno akcija odobrena od SAD i NATO alijanse, onda možemo da razumemo strah Rusije, njenu „zbijenost u ćošak“ i bezizlaznu situaciju u kojoj postoji samo jedan izlaz, a to je da krene napred da „očisti“ Ukrajinu vojne tehnike, demilitarizuje zemlju i procesuira sve zločince, teroriste i ostale pripadnike paravojnih nacističkih formacija.
Cela istina o zločinima Ukrajine u Donbasu (Prvi deo) (FOTO)
Preuzmite android aplikaciju.