Početna > Sport > Fudbal
Fudbal

Ćavi zavodi red – 10 zapovesti

Ćavi Ernandes je u ponedeljak zvanično preuzeo Barselonu, a u utorak je na prvom susretu sa igračima odmah svlačionici predstavio svoja pravila ponašanja.
Foto: Wikimedia Commons/Fars

Jedan od najboljih igrača u istoriji kluba je igračima stavio do znanja da će stubovi njegovog projekta biti zasnovani na „redu i zahtevima“.

Da bi se ispunili njegovi zahtevi, postavio je niz normi i pravila koje je naučio tokom svoje igračke karijere i koje sada prenosi na igrače kao trener.

„Kada smo imali red i disciplinu, stvari su funkcionisale dobro. Kada nismo imali red i disciplinu, sve je išlo i završilo naopako“, rekao je Ćavi.

Ćavi je odigrao 767 utakmica za Barselonu sa kojom je osvojio 25 trofeja – 8 LaLiga, 4 Lige šampiona, 4 Kupa kralja, po 2 UEFA Superkupa i FIFA SP.

Španski list „As“ otkriva „Ćavijevih 10 zapovesti“ u svlačionici Blaugrane:

1. Igrači moraju stići sat i po pre treninga

Do sada je bilo dozvoljeno izvesno opuštanje u pogledu vremena kada su igrači morali da dođu u svlačionicu, s obzirom da su sastanci počinjali u 11 časova. Do ovog utorka je bilo pravilo da se stigne pola sata ili 20 minuta ranije. Sada svi moraju da budu prisutni 90 minuta unapred. Cilj je da igrači imaju vremena da se pripreme za treninge i da mirno doručkuju. Takođe, da mogu da održe pojedinačne sastanke i komentarišu aspekte rada. To znači da će od sada rok dolaska biti 9.30 časova. Kontrolu dolaska vršiće delegat Karles Naval.

2. Stručni štab se mora pojaviti dva sata pre treninga

Ćavi je prvi koji daje primer, pa njegovi pomoćnici i ostali članovi stručnog štaba moraju da se „prijave“ 120 minuta pre treninga, sa ciljem da igrači kada počnu da pristižu imaju sve spremno za početak rada.

3. Igrači će ručati u trening centru Barselone

Samovolja je okončana. Svi igrači prvog tima od ovog utorka moraju da jedu u trpezariji sportskog centra Blaugrane po parametrima koje su odredili nutricionisti kluba. Pravilna ishrana može da spreči povrede i poboljša fizičku pripremu.

4. Uvedene su novčane kazne

Otkako je otišao Luis Enrike, nestale su sankcije za manje, ozbiljne ili veoma ozbiljne prekršaje, uz obrazloženje da su fudbaleri dovoljno profesionalni da znaju šta moraju, a šta ne moraju da rade. Istina je da ovakav način upravljanja može da funkcioniše u idealnom scenariju, ali je u stvarnom životu mnogo komplikovanije. Ćavi je igrao u Rajkardovo vreme dok je svlačionica bila razvodnjena opuštenim pravilima i kada je Gvardiola uspostavio rigorozan kodeks ponašanja, koji je ubrzo urodio plodom.

5. Eksponencijalne sankcije

Kazne će biti fiksirane geometrijskim, a ne aritmetičkim ritmom. To znači da bi igrač ako zakasni na trening platio najblažu kaznu, 100 evra, sledeće kašnjenje bi bilo kažnjeno sa 200, ali ako bi se ponovilo treći put, ona bi kazna porasla na 400, i tako u nedogled. Neki igrači su u vreme Luisa Enrikea dostizali do čak 6.000 evra kazne u jednoj sezoni.

6. Zabranjeni izlasci posle ponoći 48h pre utakmice

Kada ekipa ima utakmicu za dva dana, zabranjen je povratak kući posle ponoći. Smatra se da igrač mora biti svestan da na utakmicu mora da stigne u najboljem mogućem stanju, a jedan od uslova o kojima se ne može pregovarati je da vodi uredan život, a još više uoči utakmica.

7. Meritokratija

Igrate kako trenirate i meritokratija je jedini put do uspeha. Samo oni koji treniraju najbolje i koji imaju najviše obaveza na poslu imaće opcije da budu lideri. Ostali će grejati klupu ili u najgorem slučaju neće biti izabrani u tim za utakmicu.

8. Kontrola vansportskih aktivnosti

Fudbaleri mogu da imaju i druge aktivnosti koje nisu isključivo fudbalske, ali ako to utiče na njihov učinak, tako što će morati da putuju ili tome posvete mnogo vremena, moraće da budu pod nadzorom stručnog štaba. Bez izričitog odobrenja trenera, igrač tokom sezone ne može da obavlja višečasovna privatna putovanja avionom.

9. Zabranjene rizične aktivnosti

Fudbaleri Barselone više neće smeti da se bave aktivnostima kao što su surfovanje ili vožnja električnog bicikla. Ova vrsta prakse se sankcioniše kao veoma ozbiljan prekršaj i njom bi se bavila pravna služba kluba jer se smatra kršenjem ugovora.

10. Imidž kluba

Igrači su ključni deo kluba i oni moraju prvi da daju primer. Obavezna je empatija prema navijačima i zabranjene su javne kritike. Tokom putovanja moraju se pridržavati pravila ponašanja i promovisati Barselonu na pravi način u svakom trenutku.

Ovacije 25.000 navijača: Može li Ćavi da spase Barselonu?

Preuzmite android aplikaciju.