Početna > Život i stil
Život i stil

Čaj za novorođenčad: da li je bezbedan i koje vrste su najbolje za vašu decu?

Oprez u davanju hrane i pića novorođenčadi je potpuno opravdan, tim pre što je poznato da male bebe nemaju iste digestivne sposobnosti kao odrasle.
Foto: Pixabay/tung256

Uglavnom, deci se ne preporučuje davanje biljnih napitaka, meda, matičnog mleča za decu i slično.

Ipak, neki prirodni proizvodi su se pokazali kao kvalitetni i poželjni. Kao i čajevi za novorođenčad koji mogu pomoći kod varenja, spavanja, kože i drugih problema.

Da li je bezbedno davati čaj novorođenčetu?

Jedan od najnežnijih čajeva za novorođenče je čaj od kamilice, ali se ne preporučuje ni deci mlađoj od šest meseci. Isto se pokazalo i za druge čajeve, zbog čega se čajevi ne preporučuju bebama mlađim od šest godina. Smatra se da je u periodu do tada najbolja opcija majčino mleko.

U nekim situacijama, na primer nakon bolesti, bebama je potrebna dodatna tečnost.

Neka deca ne žele da piju vodu, pa mogu polako da uvode čajeve za bebe u periodu kada polako uvodite čvrstu hranu. Neki čajevi za novorođenčad mogu da deluju umirujuće i bezbedni su za bebe, ali se ne preporučuju za svu decu. Takođe, važno je znati dobro dozirati proizvode jer previše dobrog proizvoda takođe može biti štetno za dete i izazvati razne alergije. Kako dati čaj bebama? Poseban oprez se preporučuje pri prvom davanju čaja novorođenčetu jer je važno pratiti reakciju i potencijalne alergijske posledice. Čajeve za decu ne treba zaslađivati rafinisanim šećerom, pa je med bolja opcija.

Takođe, čaj za bebe treba da bude organski i prirodan. Ako je u pitanju dete od šest meseci do godinu dana, čajevi treba da budu veoma blagi i da se pripremaju od suvog cveća, a ne od listova koji sadrže mnogo jačih sastojaka.

Prilikom pravljenja čaja za novorođenče treba koristiti prethodno prokuvanu vodu, a osušeni čaj držati u vodi upola kraće nego kada se priprema za odraslu osobu. Razlog tome je jačina sastojaka koja treba da bude što blaža kod beba. Međutim, pre nego što date bilo koji proizvod detetu, a posebno čaj za novorođenče, obavezno se konsultujte sa pedijatrom koji će vam dati jasnije bezbednosne informacije.

Najbolji čajevi za novorođenče

Kao što je ranije pomenuto, kada su u pitanju čajevi za bebe, najbolje opcije su oni čije poreklo znate da biste bili sigurni da vaše dete zaista dobija najbolje za njega. Takođe, za bebe su bolji čajevi od sušenih biljaka ili voća i cveća jer bi čajevi od osušenih listova biljaka mogli biti previše intenzivni za decu.

Takođe se preporučuje izbegavanje mešavine različitih čajeva jer svaka biljka može izazvati različite reakcije u telu. Čajevi koji su se pokazali kao dobri za bebe su:
Čaj od kamilice

Umirujući čaj od kamilice za novorođenčad može se davati kada beba ima grčeve, osip ili prehladu, ali se svakako preporučuje tek posle šestog meseca života. Blagi čaj od kamilice se pokazao uspešnim u lečenju smetnji u varenju kao što su dijareja, nemogućnost defekacije ili povećana kiselost. Ovaj čaj se može koristiti i ako dete nema tegobe, pa olakšava zaspanje i poboljšava san. Mogu se javiti neželjeni efekti čaja od kamilice, ali najčešće se radi o blažoj reakciji kao što su osip, otok lica i mučnina. Retka, ali moguća nuspojava je anafilaktički šok. Ako vaša beba već ima određene alergije, posebno na neke biljke, savetuje se da izbegavate biljne čajeve.

Čaj od komorača

Komorač kao čaj za novorođenče može biti bezbedan ako se daje u malim količinama. Bogat je vitaminima A i C i nekoliko različitih jedinjenja vitamina B. Efekat čaja od komorača za bebe vidljiv je u smanjenju pojave prehlada i virusa jer ima antimikrobna svojstva i štiti ćelije od patogenih loših jedinjenja. Poput čaja od kamilice, čaj od komorača dobro deluje na varenje smanjujući vetrove, zatvor i bolne grčeve. Ako želite da prenesete dobra svojstva ovog čaja na novorođenče, a dete još nije napunilo pola godine, majka ga može popiti i preko mleka preneti na dete neka od korisnih svojstava. Čaj od komorača se pravi od semenki i osušenih listova koje je potrebno dobro prokuvati. Priprema se tako što se suvo seme i listovi komorača dodaju u ključalu vodu i ostave desetak minuta. Seme se ne sme davati bez prethodne pripreme, već se konzumira samo voda u kojoj su kuvane. Drugi način je da ostavite sušeno seme komorača u vrućoj vodi preko noći.

Čaj od šipka

Ovaj čaj za bebe može pomoći u razvoju deteta i poboljšati opšte stanje organizma. Čaj od šipka sadrži vitamine B, C i K i cink i više od 150 antioksidanata. Ova jedinjenja su važna za izbacivanje slobodnih radikala i toksina koji mogu oštetiti ćelije u telu. Čaj od šipka ne treba davati deci mlađoj od šest meseci. Njegovo dejstvo se najviše oseća kod povraćanja i dijareje i drugih potreba za smirivanjem varenja. Pozitivno utiče na respiratorne probleme i bolesti, kao i na opšte jačanje imuniteta.

Deca mlađa od dve godine ne bi trebalo da unose dodatni šećer

Preuzmite android aplikaciju.