Početna > Srbija
Srbija

Čadež: Ohrid pogodan za zajedničke investicije u turizam

Ohrid je grad sa puno potencijala za razvoj turizma, te pruža mogućnosti za nove zajedničke investicije u regionu, smatra predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
Foto: Tanjug

On je, prilikom posete Ohridu u Severnoj Makedoniji, rekao Tanjugu da na teritoriji oko Ohridskog jezera ima puno prostora za unapređenje i proširivanje smštajnih kapaciteta, ali i da se turistička ponuda upotpuni novim sadržajima koji bi privukli turiste iz celog sveta.

Čadež se sastao krajem prošle sedmice sa predstavnicima privrednih komora Severne Makredonije, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore povodom saradnje u okviru Komorskog investicionog foruma.

„Složili smo se da bi bilo dobro da ima još boljih i razvijenijih smeštajnih kapaciteta i drugih sadržaja i na tome uvek može da se radi, a upravo to naši privrednici žele i u tome vide potencijal“, kazao je Čadež.

Ocenio je da je, bez obzira na globalnu krizu, turistička sezona u Ohridu ove godine dobra i da ima gostiju.

Delegaciju predstavnika privrede iz regiona ugostio je predsednik Privredne komore Severne Makedonije Branko Azeski, koji im je dobrodošlicu poželeo i predstavio grad vožnjom brodom po Ohridskom jezeru.

Ohridsko jezero jedno je od najvećih u Evropi i prostire se u jugozapadnom delu Makedonije i istočnom delu Albanije, a kristalno bistra voda pokriva površinu od 358,2 kvadratna kilometra i dostiže dubinu od 289 metara.

Vožnja brodom ne samo da omogućava posetiocima da uživaju u prozirnosti jezera i planinskim krajolicima, već pruža poseban doživljaj zbog perspektive iz koje se posmatra grad.

Ohid, grad bogat drevnim i istorijskim spomencima, kolevka pismenosti i hrišćanstva, spoj netaknute prirode i veševekovnih kultura, nikoga ne može ostaviti ravnodušnim.

Ohridsko jezereo, Antički teatar, Samujilova tvrđava, kaldrmisane ulice sa kafićima u kojima se služi domaća kafa i Skopsko pivo, peščane plaže, brojni manastiri i crkve i različite tradicije samo su neki od aduta ovog „bisera“ Makedonije, koji posetiocima pruža prijatan odmor, ali i putovanje kroz vreme.

Ovaj grad naziva se i „Balkanskim Jerusalimom“ jer se oko njega prostiralo 365 crkava, a najpoznatija je Crkva Svetog Jovana Bogoslova, smeštena u steni iznad jezera.

Ohridski kraj poznat je jer iz njega potiču Chirilo i Metodije zaslužni za slovensku pismenost, a njihov sledbenik Naum Ohridski sahranjen je u manastiru udaljenom 30 kilometara od centra grada.

Na ušću Crnog Drima u Ohridsko jezero, između bogatog rastinja, pešačkih staza i peščane obale, nedaleko od granice sa Albanijom, nalazi se manastir Svetog Nauma iz devetog veka.

Mošti svetitelja sahranjena su u jednoj od prostorija unutar manastira, a legenda kaže da u kovčegu još uvek kuca njegovo srce i da se može čuti ukoliko se prisloni uvo na kamenu ploču groba.

Kažu da onaj ko čuje njegovo srce nije grešan, a pretpostavlja se da zvuk koji se eventualno čuje su talasi sa jezera koji udaraju u stenu na kojoj se nalazi manastir.

Pored nestvarne prirode, čistog vazduha, bajkovitog pogleda na tirkizno jezero, dvorišsete manastira krasi i paun, koji svojom pitomoasću i raskošnim perjem iznenađuje posetioce.

Nedaleko od manastira je i crkva Svete Petke, sa lekovotim izvorom vode.

Predstavnici komora iz regiona ručali su u jednom od restorana na ušću Crnog Drima u jezero, a počastili su se ohridskom pastrmkom, po kome je ovaj kraj nadaleko čuven.

Jezera koje pravi Crni Drim pre ulivanja u jezero su toliko bistra da se voda sa njih može piti, a turiste posebno privlači plovidba čamcima.

Naime, dno je prekriveno bogatim rastinjem, a voda izvora toliko bistra da čovek stiče utisak da je plitka i da je neverovatno što njima prolaze čamci na veslanje.

Na mestu gde se hladna planinska reka Crni Drim uliva u Ohridsko jezero, dolazi do mešanja tople stajaće i tekuće vode, te površina jezera izgleda kao da ključa, a prirodni fenomen je i što ta reka ističe iz jezera kod grada Struga.

Najelegantniji i najautentičniji suvenir koji turisti mogu da ponesu iz Ohrida je čuveni ohridski biser, koji se pravi po „tajnom receptu“ od ljušture ohridske pastrmke.

Bogatu turištičku ponudu ovog kraja upotpunjuju i bogati sadržaji za ljubitelje sportova na vodi poput ronjenja, vožnje kajakom, paraglajdinga i skijanja na vodi.

Bajkoviti predeli, planinska klima, vodena vrela, bogati biodiverzitet i raznolika kulturna baština Ohrida, svake godine privlači turiste, kako iz regiona, tako i iz čitavog sveta, a najviše turista, kažu meštani, dolazi iz Srbije, Albanije, Turske i Holandije.

Ni majmunske boginje više nisu bauk

Preuzmite android aplikaciju.