Почетна > Србија
Србија

Чадеж: Дигитализација брише јаз између урбаног и руралног

Под утицајем савремених технологија пословни амбијент, као и структура привреде у Србији и глобално су се радикално променили, а дигитализација брише јаз између урбаног и руралног, оценио је председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж.
Фото: Танјуг/Зоран Жестић

Он је у подкасту Телкаст истакао да је Србија у турбулентним и трусним временима искористила један од наших већих талената, а то је да преживимо, транформишемо се, будемо флексибилни и ојачамо нашу привреду, саопштила је ПКС.

„У протеклих 10 година дуплирали смо бруто домаћи производ (БДП), незапосленост је више него дупло смањена, са 23 до 25 одсто пала је на мање од девет процената. Све више новца остаје у компанијама за реинвестирање, доста је страних инвестиција, Србија је искористила предности тзв. nearshoringa и управо је две трећине улагања европских компанија у регион дошло у нашу земљу“, истакао је Чадеж.

Навео је да је, за разлику од ранијих времена када су радна места била заснована на нижим технологијама, Србија сада постављајући дигитализацију као приоритет успела да прескочи неколико корака и развија економију засновану на знању.

„Наш први извозни производ није више малина него софтвер, а овај извоз расте по стопи од 40 одсто годишње. Број запослених у ИКТ сектору је шест пута већи и не обухвата само програмере већ и занимања као што су економисти, психолози и друга“, додао је Чадеж.

Истакао је да је дигитализација већ међу нама и постала је неминовност, као и да нема компаније нити човека у свету бизниса који не користи дигиталне алате, вештачку интелигенцију и друге предности технолошке револуције.

Према његовим речима, дигитализација брише јаз између урбаног и руралног, што најбоље показује податак да 300.000 регистрованих пољопривредних газдинстава и фармера користе дигиталну базу података е-аграр који је, како је рекао, уједно и најтраженија реч на интернету ове године.

„Свака нова технологија која долази има своје ризике и предности, увек је то исто питање почев од времена када се појавила парна машина, затим телевизор, факс, компјутер и интернет. Технологију не можете да зауставите, она једноставно долази, а оно што можете да радите је контрол риск менаџмент, да регулишете како најмање може да буде штетна“, нагласио је Чадеж.

Подсетио је да је ПКС пре пет година основала Центар за дигиталну трансформацију (ЦДТ), који уз подршку стручних консултаната помаже компанијама да прођу кроз процесе дигиталне трансформације пословања и буду конкурентније.

„Већ имамо 5.000 компанија које су прошле кроз дигиталну стратегију, око 1.000 их је имплементирало озбиљне програме“, рекао је Чадеж.

Додао је да за програме ЦДТ могу да конкуришу све компаније, од пекаре преко туристичке агенције, до производње чипова.

Навео је да ће за Србију и Београд велики искорак бити организација специјализоване изложбе EXPO 2027, која ће обезбедити инфраструктуру, затим изградњу једног од најмодернијих сајмова у Европи, као и бизнис центара.

„Све ово ставља Београд на водеће место на бизнис мапи региона и отвара прилике да у нашу престоницу, због одличног положаја, пребаце своје централе овде. За то је потребна инфраструктура, бизнис паркови, који могу да се изграде ако земља има нешто као што је EXPO“, истакао је он.

Најавио је одржавање две велике конференције посвећене новим технологијама и иновацијама, од којих се једна одржава у сарадњи са „Gitex“ сајмом, највећим сајмом за технологије у Азији и Европи, а друга у сарадњи  са „Startup Genome“, једном од највећих светских организација за стартапове.

Говорећи о комуникацијама, оценио је да су се начини комуникације доста променили, као и да друштвене мреже имају посебну улогу, те да је у њиховом коришћењу важно бити аутентичан и увек тражити нове начине комуникације.

Jovanoviću uručena nagrada za razvoj informaciono-komunikacionih tehnologija

Преузмите андроид апликацију.