Početna > Srbija
Srbija

Bura u Sarajevu zbog Dana državnosti Republike Srpske

Dvodnevno zajedničko obeležavanje Sretenja u Banjaluci kao Dana državnosti Srbije i Republike Srpske – što je prvi put da Srpska praznuje ovaj datum – izazvalo je političku buru u Sarajevu. Željko Komšić, član Predsedništva BiH ocenio je da „Sretenje nije bosanskohercegovački praznik, već akt agresije Srbije”, što su reči koje je upotrebio i potpredsednik Federacije BiH Igor Stojanović.
Foto: Grad Novi Sad

Komšić je rekao da je „izlaz iz BiH u pravcu Srbije, na graničnim prelazima, na istoku zemlje, na Rači, Karakaju i slično”. „Što se tiče svih drugih ljudi, srpske nacionalnosti ovo je i njihova zemlja, i bolja je od Srbije”, kaže Komšić.

Član Predsedništva BiH Denis Bećirović smatra da je ova svečanost „brutalno kršenje Dejtonskog sporazuma i pokušaj kreiranja nepostojeće državnosti bosanskohercegovačkog entiteta RS”.  On je dodao da „Vučićev pokušaj da Dan državnosti Republike Srbije nametne kao dan državnosti RS predstavlja nezampamćen oblik kršenja međunarodnog i nacionalnog prava”.

Minulih dana se često iz Sarajevo dovodi u pitanje pravo Srpske da koristi termin „državnosti”, ali Ustav BiH i Dejtonski sporazum decidno omogućavaju pravo žiteljima tog entiteta da imaju državljanstvo Republike Srpske, što je potvrđeno i važećim pravnim normama u vezi ličnih dokumenata, gde je moguće izabrati entitetsko državljanstvo. Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković smatra da „nema nikakvog dana državnosti RS” jer takva teza ne postoji, te da je u BiH dobrodošao svako ko želi dobro. Iz Izetbegovićevog SDA zahtevaju od Tužilaštva BiH da po službenoj dužnosti odmah procesuira organizatore obeležavanja Dana državnosti Srbije u Banjaluci.

Vladajući SDP smatra da je u Banjaluci „prekršen suverenitet” BiH i dodaju da je isticanjem zastave i grba Srbije „omalovažavana” odluka Ustavnog suda BiH, ali su dodali i da se Vučić „osmelio” da drži političke lekcije vlastima u Sarajevu. I Ambasada Velike Britanije smatra da ova proslava nije u skladu sa Dejtonskim mirovnim sporazumom.

Sretenje – praznik u znak sećanja na obnovu srpske državnosti u 19. veku

Preuzmite android aplikaciju.