Početna > Srbija
Srbija

Bunjevački jezik i u Gradskoj biblioteci u Subotici

Bunjevački jezik, kao četvrti službeni, u upotebi je na teritoriji Subotice skoro godinu i po dana. Izmenama gradskog statuta, postao je deo zvanične korespodencije sa gradskom upravom, a izmenama njihovih statuta to je prošireno i na javna preduzeća i ustanove, a kako se menjaju table sa nazivima ulica, tako se dodaje i četvrti jetik. Poslednja u nizu institucija koja je ispunila ovu obavezu jeste Gradska biblioteka.
Foto: Unsplash/Kalman Nemet

Kako izmene statuta ne bi ostale mrtvo slovo na papiru, Subotičke institucije i preduzeća zvaničnost bunjevačkog kao službenog jezika prikazuju postavljanjem novih tabli i natpisa.

Možete ih videti, između ostalog, na groblju, na pijaci, a od sada i na Gradskoj biblioteci, na čiju rekonstruisanu fasadu je postavljena i nova tabla na četiri jezika, među kojima je i natpis “Varoška biblioteka”.

”U protekle dve godine, dva značajna projekta su ostvarena u vezi zgrade Gradske biblioteke u Subotici. Sa jedne strane, sredstvima Vlade Republike Srbije smo uspeli da obnovimo glavnu fasadu zgrade, restaurirali smo i statue Atlasa, zamenili prozore i vrata, a zahvaljujući sredstvima Vlade Mađarske, zgrada je dobila jedan novi deo, novu čitaonicu koja odgovara očekivanjima savremenih čitalaca, odnosno istraživača. To je čitaonica za dvadeset i prvi vek. Danas smo stavili tačku na i, otkrivši ovu tablu koja na četiri jezika sadrži naziv ustanove, na sva četiri jezika koja su u skladu sa statutom grada u službenoj upotrebi u Subotici”- rekao je predsednik Skupštine grada Subotica Balint Pastor.

Još veća vrednost za Bunjevce nalazi se unutar biblioteke, oličeno u više od stotinu izdanja na njihovom jeziku. Od rečnika, pravopisa i gramatike, preko beletristike i dečije književnosti, do naučnih i izdanja o običajima, kao i časopisa.

Na Kelebiji teretna vozila čekaju 5 sati na izlazu iz zemlje

Preuzmite android aplikaciju.