Буковац је приградско насеље Новог Сада које се налази са сремске стране, а које у последње време све више доживљава експанзију, како због могућности да се оствари миран породични живот, тако и због лепе природе која се искористила као идеална туристичка понуда у сврхе рекреације и одмора.
Буковац је место које се налази између Петроварадина, Сремске Каменице и Сремске Митровице. Од центра Новог Сада удаљен је 9 километара, односно око 18 минута вожње аутомобилом.
Историја Буковца
Историја Буковца казује да се он званично у списима први пут помиње у 18. веку. Мада по неким предањима Буковац се спомиње још за време Турака, када су га српске породице населиле. То предање се везује за 15. век. Крајем 18. века учвршћује се веза са данашњим животом Буковца кроз градњу православне цркве у месту (Српске православне цркве Вазнесењa Господњег), која и данас представља једну од најзначајнијих обележја насеља.
Након Другог светског рата долази до већег прилива српског становништва, као и током деведесетих година када се овде доселио већи број српскох становништва из места погођених ратом.
Данас у Буковцу живи око 4000 становника, али постоји претензија да се тај број повећа у будућности, услед ширења и повећања броја становника у граду.
Буковац данас
Буковац данас представља једно од омиљених места спортистима и људима који желе да се опусте у природи. Разлог томе јесте свеж ваздух, зелене површине и добра понуда за разноврсне активности.
Што се тиче самог живота, Буковац има добре услове за миран живот, поготово када је породица у питању. У овом насељу налази се један државни вртић, Вртић „Зека“. Овај вртић има јаслене и предшколске групе. Поред вртића у месту се налази и Основна школа „22. Август“. Школовање у овом месту постоји још од 18. века, а школовање у садашњој згради и под садашњим именом од 1973. године.
Поред овога, место има дом здравља, пошту, месну заједницу, добровољно ватрогасно друштво, али и велики број културних обележја.
Под културним животом у Буковцу данас подразумевамо и Културну станицу Буковац која је недавно отворена. У овој станици одржавају се бројни културни догађаји, од изложби до радионица и концерата, а који уприличавају свакодневни живот Буковчана.
Поред културне станице, ту су и споменици попут споменика на Везирцу, као и скулптура „Држи ме за руку“.
Треба истаћи да је поред културног сегмента, овде присутан и спортско-рекреативни живот. У питању су бројне стазе за шетање, паркови за алтернативне спортове, од којих се посебно издваја бициклистички парк. Ова понуда посебно је занимљива рекреативцима и Новосађанима који викендом траже место за активан одмор. Посебну чар домаћим туристима доносе бунгалови и викендице овог места.
Спортски живот у Буковцу живи још и кроз њихове клубове. Поред Фудбалског клуба „Фрушкогроски партизан“ ту је и Аматерско културно-уметничко друштво „Милица Стојадиновић Српкиња“ које носи назив по чувеној српској песникињи Милици Стојадиновић Српкињи која је давне 1828. године рођена баш у овом приградском насељу.
Ипак, оно што је главна предност овог места јесте лепа природа, изолованост од градске вреве и мала удаљеност од града.
Novi Ledinci – mesto sa posebnim šarmom koje poznajemo još pod nazivom Ledinci (FOTO/VIDEO)
Преузмите андроид апликацију.