Буџет Аустрије за 2023. годину усвојен је данас на влади и прослеђен скупштини на разматрање, а његов фокус је на савладавању кризе, али са погледом у будућност, пре свега на раст који би требало да уследи упркос кризи.
Он предвиђа да Мастришки дефицит буде 2,9 одсто БДП-а, уз раст јавног дуга на 367 милијарди евра.
Буџет за идућу годну јасно је обележен кризом, која се понајвише одражава и на каматне стопе које су се удвостручиле, па Аустрија идуће године мора да на основу камата плати, уместо 4,3, чак девет милијарди евра.
Стопа дуга, мерено по БДП-у до 2026., према буџету, треба да падне на 72,5 одсто, али у апсолутним бројкама дуг ће порасти на готово 400 милијарди евра.
Министар финансија Магнус Брунер за свој први буџет поставио је тежишта са фокусом на будућност, а поред превазилажења кризе, то су инвестиције у безбедност, војску, али и социјалне и привредне инвестиције, као и еколошку трансформацију привреде.
Само за економску трансформацију за идућу годину предвиђени су подстицаји у висини од 863 милиона евра, а до 2026. укупно пет милијарди евра.
Само за војску је до 2026. предвиђено пет милијарди евра више него до сада.
Због тешке економске ситуације и ескалирајућег рата у Украјини буџет садржи многе ставке које се не могу предвидети са сигурношћу.
Брунер је, с тим у вези, рекао да је његово министарство израдило буџет на основу актуелних привредних прогноза, уз свест да није сигурно да ће све бити баш каква су предвиђања.
Он је истакао да се у актуелној ситуацији не може говорити о нултом дефициту, и да је важно ојачати куповну моћ грађана, те помоћи грађанима и компанијама да најлакше прођу кроз кризу.
Брунер је пред посланицима истакао да буџет као приоритет има да учини све како би се осигурало да живот грађанима остане приуштив и осигура преживљавање привреде односно обезбеђивање радних места.
Брунер је свој буџет изложио пуних 81 минут, а поређења ради његов претходник Гернот Блимел за представљање буџета парламенту искористио је свега пола сата.
Брунер је нагласио да се ради о тешким временима, који ће трајати.
„Задаци које би требало да савладамо су историјски”, подвукао је он, одајући да је очигледно да су кризе постале стални пратилац свакодневнице.
Брунер је изразио уверење да ће, на пример, висока инфлација остати још дуже време.
Међутим, министар није имао само негитавна предвиђања, већ је говорио и позитивно о времену које долази.
“Ми се не боримо само против кризе, већ инвестирамо из кризе”, рекао је, додајући да је фокус владе да Аустрија не прође само добро кроз тешко време, већ да у тим условима даље расте.
Брунер је оправдао санкције против Русије, рекавши да немају алтернативу.
„Европа не може и не сме дозволити да државе газе међународно право и да један политичар одлучује да ли једна држава има право да постоји“, нагласио је он.
Истакао је да је емоционално разумљив позив за оконачење санкција, али додао да нико нема гаранције да ће се Русија придржавати својих обавеза.
Позвао је и опозицију, услед кризе, на јединство, констатујући да више нема јединства које је постојало на почетку пандемије.
Преузмите андроид апликацију.