Početna > Putovanja
Putovanja

Budimpešta: Egzotika u komšiluku

Da bismo posetili zanimljive gradove sa fascinantnom istorijom i kulturom ne moramo uvek putovati daleko od kuće. Budimpešta je jedan od primera za ovo.
Foto: Pixabay/charlemagne

Na tristotinak kilometara od Novog Sada, na mestu gde se Panonska nizija sudara sa blagim brežuljcima, otvaraju nam se vrata u svet raskošne arhitekture, termalnih banja, vrelog čardaša i opojnih vina.

Idealna je destinacija za produženi vikend, a vratićemo joj se gotovo sigurno jer ima da ponudi mnogo toga.

Nekadašnja prestonica donje Panonije, a danas glavni grad Mađarske je topografski, ali i kad je “vajb” u pitanju, podeljen na dva dela.

Foto: Unsplash/Joseph Sun

Sa zapadne strane Dunava je aristokratski i brdoviti Budima, a sa istočne urbana i užurbana Peštu. Budimpešta je grad sa blizu dva miliona stanovnika i sve više posetilaca budući da je njena turistička ponuda raznovrsna, a cene prihvatljive.

Ovde će se najlepše provesti hedonisti u potrazi za ljutim gurmanlucima, toplim bazenima, dobrim vinom, ali i – striptiz barovima.

Glavni grad Mađarske mešavina je raznih kultura, budući da su ga naseljavali Rimljani, Turci, Austrijanci, Rusi, i da ga je svako počastio svojim nasleđem.

Iako je budimpeštanski metro (kažu, drugi najstariji na svetu) prelep, tramvaji moderni, a autobusi tačni, najbolji način da upoznate grad, ali i svarite ukusne kobasice, jeste šetnja. Budimpešta nije prevelika, te se do glavnih atrakcija može lako stići peške.

Foto: Unsplash/Liam Mckay

Dobra polazna tačka bila bi ulica Vaci, glavna pešačka i šoping zona, ili Vorošmarti trg na kome se nalazi čuvena poslastičarnica „Žerbo“ s istoimenim kolačima.

Vojvođanima ovaj kolač neće biti velika atrakcija, budući da nam je dobro poznat pod imenom “Žerbo kocke” iz kuhinje naših baka i mama, ali u ambijentu ove tradicionalne poslastičarnice svakako ćemo uživati.

Iz centra grada se brzo stiže i do Dunava, a uz reku je najlepše. Ne preterujemo ako kažemo da je ovo šetalište jedno od najromantičnijih u Evropi, zahvaljujući silnoj reci i prelepim mostovima.

Najpoznatiji je svakako Lančani most koga je polovinom 19. veka sagradio grof Ištvan Sečenji, nakon saznanja da mu je otac umro u Beču.

Foto: Unsplash/Anna Hunko

Decembra 1841. zima je bila hladna kako samo u Panoniji zna da bude, pontonski most je bio zatvoren, te je grof čekao nedelju dana da bi krenuo u Beč i sahranio oca.

Tada je obećao da će bez obzira na cenu sagraditi most između Budima i Pešte, a ovaj čin je tri decenije kasnije doveo do zvaničnog ujedinjenja grada.

Danas je ovaj most jedan od sedam koji spajaju Budim i Peštu, a na njih se pruža nezaboravni pogled sa Citadele na brdu Gelert.

Foto: Unsplash/Dale Pike
Šetnja kroz Budim je zahtevnija, posebno za turiste iz ravnice, jer je ovaj deo grada brdovit i strm, ali i lepša zbog čistijeg vazduha i šuma.

Ako se preko zaputite mostom Margit, naići ćete na još jedan gradski simbol – ostrvo Margit, najbolje mesto za rekreaciju, žurke, piknik, ili uživanje na travi uz bocu vina, poznato po festivalu Margit siget.

Kad god da se zaputite u Budimpeštu, a naročito zimi, ponesite kupaći kostim, jer ovaj grad leži na preko 120 termalnih izvora iz kojih se svakodnevno izlije 70 miliona litara vode.

Foto: Pixabay/Baklava
U brojnim gradskim banjama sa saunama, zatvorenim i otvorenim termalnim bazenima, turisti i lokalci uživaju u svako doba godine.

Istina je da nije lako pretrčati po poledici i na nula Celzijusa onih dvadesetak metara od svlačionice do toplog bazena, ali možda je i najbolji doživljaj brčkati se u sumrak u toploj vodi u banji Sečenji dok oko vas veje sneg.

Ova impozantna građevina u art novo stilu ima na desetine bazena, saune i parna kupatila, ali i mozaike, mermerne stubove i skulpture zmajeva i lavova iz čijih usta šiklja topla voda.

Još raskošnija je banja Gelert koju redovno posećuju pripadnici šou biznisa iz celog sveta.

I oni koji nikada nisu bili u Budimpešti, sigurno bi je prepoznali po – Parlamentu.

Foto: Unsplash/MArk Maraz

Najupečatljivija zgrada u gradu koja se ogleda u Dunavu neodoljivo podseća na britanski Parlament od koga je po jedan metar je duža i šira, što je, posle bukureštanskog, čini drugim najvećim Parlamentom u Evropi.

U zgradu je ugrađeno 40 kilograma zlata od 22 i 23 karata, a upravo tu se čuva i kruna nekadašnjih mađarskih kraljeva.

Osim Parlamenta, u Budimpešti ne propustite da obiđete i sinagogu, drugu u svetu po veličini, za koju kažu da je tokom nekih hladnih budimpeštanskih zima bila zatvorena jer ju je vrlo teško ugrejati.

Autor teksta: N. K.

Galicija: Drugačija Španija

Preuzmite android aplikaciju.