Od kako je puštena u rad brza pruga na relaciji Novi Sad – Beograd, javnost je počela sve više da se interesuje za korišćenje brzog voza i železnice te brojke prevezenih putnika do sada su veoma visoke. Od marta 2022. godine do sada prevezeno je preko 3 miliona putnika.
Osim ove trase, bliži se kraju izgradnja i dela brze pruge od Novog Sada do Subotice, a u planu povezivanja Beograda i Budimpešte preko Novog Sada. Brza pruga bi trebala da bude puštena u rad krajem godine, pre predviđenih rokova. Procena polaska prvog voza na ovoj relaciji jeste između 1. i 15. decembra ove godine i putovanje od Subotice do Beograda preko Novog Sada trajaće samo sat i deset minuta.
Koje glavne gradove će Novosađani u budućnosti moći da posete brzim vozom?
Nakon puštanja u rad brze pruge do Subotice, otvara se put ka Mađarskoj. Mađarski partneri obavezali su se da će do 2026. godine završiti deo brze pruge od Budimpešte do srpske granice i time se povezati sa našim delom brze pruge Subotica-Novi Sad-Beograd. Od Novog Sada do Budimpešte stizaćete za neverovatnih 3 sata u potpuno novim i modernim vozovima.
Posle izgradnje ove dve deonice brze pruge, u planu je izgradnja brze pruge od Beograda do Niša
Ovaj projekat biće završen do 2028. godine i putnici će prelaziti ovu relaciju za samo sto minuta. Već se radi deo pruge Niš – Brestovac u dužini od 23 kilometra što je samo korak ka sledećem projektu i izgradnji još 135 kilometara pruge do granice sa Severnom Makedonijom, kao i još 50 kilometara od granice do Skoplja kako bi se brzom prugom povezali Beograd i Skoplje.
Za Novosađane to znači da će putovati pola sata do Beograda i još nepunih 3 sata do Skoplja, odnosno od Novog Sada do Skoplja za nekih 200 minuta.
Nakon nedavne posete grčkog premijera Micotakisa našoj zemlji, na predlog naše zemlje i Grčka je ušla u ovaj projekat
Grčka će rekonstruisati svoj deo pruge od Soluna do Atine i obavezala se da će uraditi deo pruge od Soluna do Idomenija u dužini od 76 kilometara. Nakon što se završi deo od Skoplja do Idomenija povezaće se u potpunosti pruga od Budimpešte do Atine preko Subotice, Novog Sada, Beograda, Niša i Skoplja u dužini od 1512 kilometara.
Za 3 do 4 sata ste u Budimpešti, Skoplju ili Atini iz Novog Sada.
Već krajem 2028. godine Beograd bi trebao biti povezan brzom prugom i sa Zagrebom i Ljubljanom.
Brzim vozom koji će saobraćati 200 kilometara na čas menjaju se mnoge stvari, od Beograda do Ljubljane stizaće se za nekih nepunih 3 sata. Republika Srbija treba da uradi rekonstrukciju dela postojeće pruge od Stare Pazove do Šida i do granice sa Hrvatskom, a Hrvatska bi trebala da okonča radove do 2027. godine.
Slovenci svoj deo rekonstrukcije pruge i proširenje stanice u Ljubljani planiraju da završe do 2028. godine.
Od Novog Sada brzim prugama bićemo povezani sa Suboticom i Budimpeštom na severu, preko Beograda sa Zagrebom i Ljubljanom na zapadu te preko Beograda sa Nišom, Skopljem, Solunom i Atinom na jugu.
Svi pomenuti radovi po planovima treba da završe do kraja 2028. godine.
Brza pruga u Srbiji
Od 1976. godine, kada je urađena pruga Beograd – Bar, do 2012. godine nije izgrađen ni jedan kilometar pruge u Srbiji.
Od 2012 godine je izgrađeno oko 135 kilometara novih pruga i rekonsturisano oko 755 kilometara postojećih pruga.
Razlog sve većoj orjentaciji ka ovom vidu saobraćanja je i to što u evropskim gradovima železnički prevoz je jedan od najčešćih. Popularnost pruge i vozova posebna je kod stanovnika uređenih centralnih evropskih država poput Švajcarske i Austrije, s tim da Srbija u poslednjih nekoliko godina pretenduje da se priključi ovim zemljama.
Naime, trend brzih vozova, koji zbog velike brzine u kretanju smanjuju vremenski putovanje i svode ga na najekonomičniji i najbrži vid transporta, olakšavajuća su okolnost za sve putnike.
Čini se da će železnički saobraćaj u budućnosti biti jedan od najpopularnijih vidova saobraćaja u Srbiji, jer svedočeći o broju putnika koji svakodnevno putuju na relaciji Novi Sad-Beograd, to se sasvim sigurno čini izvesnim.
Prvi automobili i vozači kod nas. Evo kada se prvi automobil „zakotrljao“ ulicama Novog Sada
Preuzmite android aplikaciju.