Почасни председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић оценио је данас да се број страних радника у Србији непрекидно повећава, а главни разлози су то што радници из Србије одлазе у Европу, привредна активност у земљи се увећава, али и то што код родитеља и деце не постоји интересовање за похађање занатских школа.
„Грађевинарство, на пример, такав је сектор који захтева велику мултидисциплинарност, ту су потребни мање више сви ти занатаски профили – електричари, водоинсталатери и тако даље, али и сами грађевинци”, рекао је Атанацковић за Танјуг.
Кад је у питању грађевинарство, највећи број радника долази из Турске, а када је реч о нискоградњи и путевима, радници долазе из Азербејџана и других земаља, објаснио је Атанацковић, бивши председник Уније послодаваца.
„Велики број радника овде помаже у попуњавању тих недостатака радне снаге везано са кинеским инвестицијима. Ту не бих могао да кажем тачно, нити је то познато колики је број кинексих радника ангажован што се тиче Бора, Мајданпека…. Ми то као послодавци посматрамо као једну неминовну појаву која је стара. Увек је долазило до тог померања народа ка оним деловима земље која су им пружале више могућности”, истакао је Атанацковић.
Споразум који постоји у оквиру балканског заједничког тржишта ће, додаје он, помоћи у том смислу – послодавци ће добити могућност да лакше ангажују раднике из Северне Македоније и Албаније.
Раст индустријске производње 1,7 посто током 11 месеци 2022.
Преузмите андроид апликацију.