Почетна > Србија
Србија

Брнабић: Уредба о карантину за странце објављена још 5. јуна

Није тачно да смо уредбу о карантину за странце који долазе из ризичних земаља донели 9. јула, већ је у Службеном гласнику објављена 5. јуна, рекла је данас председница Владе Ана Брнабић одговарајући на питање новинара зашто је поменута уредба донета 9. јула.
Фото: PrtSc/Novosti/YouTube

“Донета је много раније, 5. јуна када је у Службеном гласнику објављена допуна упутства о начину примене ограничења уласка у Србију лицима која долазе из делова захваћених епидемијом ковида-19, а која омогућава карантин за све који долазе из посебно ризичних земаља”, појаснила је премијерка и додала да не зна шта је то карантин туризам, о коме се прича након доласка у Србију великог броја туриста из Индије.

Истакла је да је уредбом од 9. јула само још једном потврђено оно што је наведено у уредби са почетка јуна и допуњено податком да се односи на Индију.

Брнабић је нагласила да је уредбом прописано да се у изузетним случајевима када може доћи до заразне болести ковид-19, без обзира на поседовање негативног теста, странцима може одредити мера кућне изолације у трајању од највише седам дана, са обавезом тестирања на вирус.

Истакла је да је Србија овако, и то пре других земаља, почела да ради тријажу свих, а посебно индијских грађана који су могли да нам унесу нови сој корона вируса.

“1. јула се јавила индијска чартер компанија са захтевом за четири лета са око 800 путника, након чега је Институт за јавно здравље Батут урадио додатни протокол, који је ближе уредио примену карантина за све који долазе из земаља у којима постоје нове варијанте вируса”, објаснила је премијерка.

Додала је да је то онда прослеђено од стране цивилног ваздухопловства свим чартер компанијама и другим компанијама који је оно било релевантно.