Мандатарка за састав нове владе Ана Брнабић, одговарајући данас на примедбе посланика на седници Скупштине Србије на којој се расправља о избору владе, казала је да је би пут Србије у Европску унију био бржи када би се ЕУ придржавала договора.
Одговарајући на примедбе посланика Покрета слободних грађана Натана Албахарија да се 10 година слуша једна иста прича о уласку Србије у ЕУ, а да великог напретка на том путу нема, Брнабић је казала да је Србија своје обавезе испунила и испуњава, али да се три године чека на отварање кластера, упркос рефомама у области владавине права које су урађене.
Албахари тврди да Србија никада није била удаљенија од ЕУ и наводи да се од ње тражи да усклади своју политику са Европском унијом.
„Не може се у ЕУ без усклађивања са најважнијом европском спољном политиком од пада Берлинског зида. Не може се у Европу све пазећи да се не окрњи радикалско гласачко тело. Не може се у Европу без поштовања медијских слобода и људских права, не може се у Европу стално потпирујући вербалне обрачуне са нашим балканским суседима“, рекао је Албахари и нагласио да је улазак у ЕУ највећи национални интерес Србије.
Брнабић му је одговорила да Србија годинама чека да се усвоји скрининг рипорт, али и на оснивање Заједнице српских општина.
„Сигурна сам да би нас ви увели брже у Европску унију тако што бисте признали независност Косово и увели санкције Русији. Када смо 2014. године кренули у преговоре било је јасно да нема речи о признању такозваног Косова, али ево данас нам кажу да ћемо тешко постати чланови ако нема нормализације односа Београда и Пришстине“, рекла је мандатарка.
Она је казала да су се услови током времена мењали и осврнула се на то шта су за кога најважнији национални интереси.
„Када причамо о националним интересима имамо другачије схватање. Ваш покрет је гласао за пријем Демократске партије Косова Хашима Тачија у организације либералних партија југоусточне Европе. Странка којој ја припадам, никада то не би урадила. Зашто би подржали неког коме се суди и ко је оптужен за трговину органим, шта они има да траже у либералним партијама, либерални су што ваде људима органе“, рекла је Брнабић.
Посланик Српске напредне странке Владимир Ђукановић је, говорећи о новој влади, казао да замера мандатарки што није истрајла у намери да се у Србији експлоатише руда литијума.
„Моја критика је усмеренана на то што сте подлегли притисцима. Зашто нисте завршили тај посао, ја сам апсолутни присталица да се литијум експлоатише и молим будућу министарку рударства да се тај посао заврши“, рекао је Ðукановић.
Каже да је „Бог дао Србији литијум, који је све потребнији и да би то било исто као када би се неко бунио да се у Кувајту експлоатише нафта“.
Он је оценио да се иза, како је рекао, борбе „лажних еколога“ да се не експлоатише литијум крије намера да се спречи привредни развој Србије.
Ђукановић се обратио и министарки за заштиту животне средине у прошлом мандату, која је кандидат за исто место и у овој влади, Ирени Вујовић, рекавши да је у тој области урађено много добрих ствари, али да она није довољно о томе говрила у медијима.
„Моја критика на ваш рачун се односи на то да више убудућ о томе говорите. Наставите да радите те добре ствари и да на сваку лаж која долази од лажних еколога одговори како би се те лажи дематовале“, рекао је Ђукановић.
Он је додао да будућа влада мора да се „упристоји“ и да министри имају право и треба да примају све амбасадоре, али да им јасно стављају до знања да су они гости у Србији, да су инвестиције њихових земаља добро дошле, али да се не мешају у одлуке једне суверене и независне земље каква је Србија.
Ђукановић је похвалио премијерку Брнабић, за коју, како је рекао, зна да је неке дипломате избацивала из кабинета када су јој говорили да Косово није део Србије и замолио је да тако настави, али и да њен пример следе и министри.
Посланик Демократске странке Миодраг Гавриловић критиковао је финансијску политику владе и тврди да је та странка, док је била на власти, водила многоо успешнију политику.
Посланик Странке правде и помирења Заим Реџеповић казао је да очекује од нове владе да се бори за равномеран развој и Санџака и Шумадије и Војводине и за бољи живот сваког грађанина Србије.
Пошто је у говору искористио термин Сандзак, на то је реаговао посланик Двери Борко Пушкић, који је од председника парламента тражио да упозори Реџеповића да Санџак није термин који може да се користи по Уставу Србије.
На то је реаговао и посланик СНС Маријан Ристичевић цитирајући стихове песме „Ðуришићу млад мајоре, команданте Црне Горе, Црне Горе и Санџака где паде петокрака“, истичући да се термин Санџак користио и раније и тражећи од председавајућег да не реагује на иступе посланика који тврде супротно.
Посланик Социјалистичке партије Србије Владимир Ðукић рекао је да је задовљство да у име СПС стане на становиште оних који подржавају избор Владе и министара и премијерке.
Он се осврнуо на образовање чланова будуће владе, рекавши да неки од њих имају завршене престижне свестске универзитете.
Похвалио је здарвствени систем који се показао као врло ефикасан у борби са пандемијом короне и додао да је поверење у здравствене раднике враћено захваљујући председнику Александру Вучићу и овој власти.
Посланица Двери Тамара Керковић оценила је да се о сиромаштву, инфлацији, поскупљењима, моралној и социјалној беди, није чуло ништа од мандатарке, осим да је просечна плата прешла 600 евра.
Додала је да нико није говорио ништа о великим задужењима, минималцу за који не може минимална потрошачка корпа да се купи, као и да је мало пажње посвећено корупцији.
Навела је да није било речи ни о домаћој привреди, како је рекла, а ни „о младима који беже јер се гуше у сиромаштву без перспективе“.
Преузмите андроид апликацију.