Председница Скупштине Србије Ана Брнабић поставила је данас седам питања посланицима опозиције поводом компаније Рио Тинто која је дошла у Србију почетком 2000-их година када су они били на власти и оценила да је све што данас раде одраз њиховог политичког лицемерја.
Брнабић је, обраћајући се као посланик, питала опозицију зашто су, ако је Рио Тинто нагора компанија, ту компанију довели у Србију.
„Рио Тинто је регистровао ћерку фирму 16. маја 2001. године и од тада до 2004. године су две тадашње владе преговорале са том компанијом и лично је позвале да дође у Србију, описујући је као најбољу компанију“, указала је Брнабић.
Брнабић је питала и зашто су Рио Тинту, који данас описују као најгору компанију, дали истражна права 2004. године.
Још једно од питања које је поставила Брнабић јесте зашто је 2006. године усвојен нови Закон о рударству којим је искључена могућност да Србија, након што се потврди постојање резерви руда, у најбољем интересу грађана распише аукција и тендер.
„Укинута је одредба према којој експлоатациона права добија онај ко да више, као и могућност да држава сама за себе задржи експлоатациона права. То је укинула тадашња васт, а данашња опозиција“, рекла је Брнабић.
Такође, она је питала и зашто су то „додатно цементирали новим Законом о рударству којим је екплоатациона права добила само компанија Рио Тинто и нико други“.
Брнабић је питала посланике опозиције и зашто су, ако су против литијума, 2012. године усвојили Стратегију коришћења ресурса која се добрим делом позива на Рио ТИнто и то као прву стратегију било где на свету која се реферише само на једну компанију.
„Моје седмо питање је, ако је све то тако и ако сте против рударења и Рио Тинта и ако сте забрнути за животну средину и терате тај Рио Тинто који сте ви довели, којем сте дали истражна права и потврђивали их девет пута и променили Закон о рударству, зашто сте онда за кандидата за градоначелника Лознице ставили особу која је продала земљу Рио Тинту“, упитала је Брнабић.
Додала је да нису могли да нађу неког другог или да их је баш брига да ли је продао земљу Рио Тинту и да је циљ да се све искористи са политичком борбом која нема везе са последицама пословања компаније Рио Тинто.
Она је навела да је опозиција тражила да се и вода прогласи стратешким националним ресурсом Србије, и да су то тражили управо они који су и литијум прогласили стратешким ресуром, а данас су против њега.
„То су они који су продали апсолутно сва изворишта воде до 2008. године и сада ми није јасно како траже да се вода прогласи националним ресуром ако су је продали. Књаз Милош из Аранђеловца продали су 2004. гогине, а Кока-кола је 2005. године купила Власинку која производи Росу, док је 2007. године инвестициона група са Девичанских острва купила Мивелу за четири милиона евра“, рекла је Брнабић.
Додала је да је све оно што опозиција данас прича супротно од онога што су радили раније и да је једини одговор на све што има прилику да слуша – лицимерје.
„Истина је да све она што причате данас супротно од онога што сте радили када сте били на власти“, закључила је Брнабић.
Pokrajinska vlada: Za nabavku kvalitetnih priplodnih grla dodeljeno 150 miliona dinara
Преузмите андроид апликацију.