Председница Владе Србије Ана Брнабић рекла је данас да не верује да ће до 2030. године доћи до проширења Европске уније, али да то не значи да Србија треба да одустане од европског пута.
„Трговински партнер број један за Србију је ЕУ. Међу 65-70 одсто свих страних инвестиција долази из ЕУ. Долазе свакако и из Азије, у последње време све више, али само немачке компаније запошљавају више од 80.000 људи у Србији. Европска унија је далеко најважније наше извозно тржиште“, рекла је Брнабић за ТВ Пинк.
Додала је да верује да ће председник Србије Александар Вучић током свог боравка у Кини средином месеца са председником те државе на свету потписати трговинске споразуме и да ће Кина након тога постати важно српско извозиште, али да ће ЕУ у сваком смислу бити трговински партнер број један за Србију.
„Све реформе које спроводимо на европском путу су пре свега у интересу наших грађана и наше земље, а оне нас неопходно воде у ЕУ“, рекла је Брнабић.
Брнабић је истакла је да је Србија 2013. године под вођством председника Вучића изабрала европски пут.
„Али као што је он рекао у свом говору пред УН-ом, око кога се не стишава бура, ‘ми јесмо на европском путу, али ми не напуштамо наша традиционална партнерства’. И те ствари нису међусобно супротстављене. Оне су у складу једна са другом и у најбољем интересу наше државе“, рекла је Брнабић.
Она је нагласила да Србија негује добре односе и са државама попут Уједињених Арапских Емирата, Кине и Индије, а није прекинула везе ни са Руском Федерацијом.
„Ми имамо све бољу сарадњу и са САД-ом. Како расте наш ИТ сектор, који је постао најбрже растући извозни сектор српске економије, тако су САД постале наш највећи трговински партнер када је у питању размена услуга. Више од 20 одсто размене услуга иде у САД“, рекла је Брнабић.
Коментаришући изјаву бившег председника Европске комисије Жан Клод Јункера, да ЕУ даје лажну наду Украјини у вези брзог приступања тој економској и политичкој заједници, Брнабић наглашава да је он био јако отворен човек и политичар ван шаблона.
„Имали смо увек добре односе с њим и увек је говорио о стварима оноко какве јесу. И имао је више него коректан однос према Србији, али у време када је био председник Европске комисије није било рата у Украјини и није постојала тема брзог учлањења Украјине у ЕУ“, рекла је Брнабић.
Додала је да верује и да председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен искрено верује у агенду проширења нарочито када је у питању Западни Балкан.
„Ја верујем да се и Урсула фон дер Лајен озбиљно бави том темом и мислим да не даје лажне наде“, навела је Брнабић.
Она је додала да постоје државе чланице које су затворене или у најмању руку скептичне скептичне када је у питању брзо прошитрење и нагласила да је за то потребна једногласна одлука чланица.
„Ја не верујем да ће до 2030. године доћи до било каквог проширења. Најпре су потребне реформе ЕУ, а да ли ће бити проширења након тога не знам. Ја нисам превелики опртимиста, али то не значи да ми треба да одустанемо од европског пута“, закључила је Брнабић.
Predsednik Vučić prisustvovao kulturno-umetničkom programu u palati Alhambra
Преузмите андроид апликацију.