Лидери земаља у развоју, чланица БРИКС-а разговарали су данас о заједничким изазовима глобалног загревања, током којих су изнели захтев да богате земље финансирају ублажавање емисије гасова стаклене баште у сиромашнијим земљама, а осуђено је и увођење пореза на угљеник и доношење закона против крчења шума, преноси Ројтерс.

У свом уводном обраћању, бразилски председник Луиз Инасио Лула да Силва, који ће бити домаћин самита Уједињених нација о клими у новембру, такође је осудио негирање климатске кризе, индиректно критикујући одлуку америчког председника Доналда Трампа да повуче своју земљу из Париског споразума из 2015. године.
“Данас, порицање и унилатерализам еродирају ранија достигнућа и штете нашој будућности. Глобални Југ је у позицији да води нову парадигму развоја без понављања грешака из прошлости”, рекао је Да Силва.
Он је позвао на глобални прелазак са фосилних горива, главних покретача климатских промена.
Трамп је у недељу оспорио прикривене критике групе БРИКС, оптужујући блок да има “антиамеричку политику” и претећи његовим земљама чланицама додатним царинама од десет одсто, што су чланице тог блока данас одбациле у одвојеним саопштењима, у којима су негирали да имају антиамеричке ставове.
У заједничкој изјави, лидери БРИКС-а су нагласили да је обезбеђивање финансирања борбе за ублажавање последица климатских промена “одговорност развијених земаља према земљама у развоју”.
Декларација је такође поменула подршку БРИКС-а фонду “Тропске шуме заувек”, чије је оснивање предложио Бразил, као начин да економије у развоју финансирају ублажавање климатских промена изван обавезних захтева које је богатим земљама наметнуо Париски споразум.
Заједничко саопштење лидера БРИКС-а такође је осудило политике као што су порези на угљеник и закони против крчења шума, које је Европа недавно усвојила, због наметања онога што су назвали “дискриминаторним протекционистичким мерама” под изговором еколошких проблема.
Трамп осудио поступке према бившем председнику Бразила Жаиру Болсонару
Преузмите андроид апликацију.