Početna > Novi Sad

Novi Sad Novosadske priče

Bračni par koji je stvarao umetnost: Legat Karolja i Zlate Baranji u Temerinu (FOTO/VIDEO)

Bračni par umetnika, vajara i skulptora, Karolj Baranji i Zlata Markov Baranji ostavili su dubok trag u vojvođanskoj međuratnoj skulpturi a potom, u vremenu posle Drugog svetskog rata, keramici, keramoplastici i keramoslikarstvu.

Bili su jedni od pionira vajarstva i keramike u Vojvodini.

Mada o radu Baranjijevih, posebno onom između dva svetska rata, do danas ne postoji celovita i sistematična studija, brojni se tekstovi odnose na njihovo rano stvaralaštvo, a posebno na posleratno delovanje.

Karolj Baranji i Zlata Markov Baranji, stvarali su u vreme Pikasa, a Karolj je sa Ivanom Tabakovićem poneo Gran pri 1937. godine sa Svetske izložbe u Parizu. Karoljev nagrađeni rad “Ikar“ krasio je zgradu fabrike aviona u Zemunu.

Njihovi radovi ulepšavaju mnoge prostore, a između ostalog i park na Paliću gde se nalazi i Zlatina skulptura „Jesenje sunce“. U Temerinu se mogu videti dve javne skulpture i jedan reljef Karolja Baranjija i Zlate Markov. Ispred Kulturnog centra „Lukijan Mušicki“ u centru Temerina postavljena je skulptura „Devojka koja se češlja“, a ispred osnovne škole „Kokai Imre“ skulptura „Bik“.

Osim toga, njihova dela vidljiva su i u Novom Sadu.

Zajedno sa suprugom, Zlata Markov Baranji je 1938-1940. godine uradila medaljone na fasadi novopodignute palate Dunavske banovine sa likovima četiri srpske vojvode iz Prvog svetskog rata (Živojin Mišić, Petar Bojović, Radomir Putnik i Stepa Stepanović) i kraljeva Petra i Aleksandra. Oni su 1945. godine uklonjeni, da bi 2007. godine bili vraćeni na fasadu.

Foto: Gradske info

Godine 1938, Zlata samostalno izrađuje reljefe „Orač” i „Žeteoci” na fasadi zgrade tadašnje Poljoprivredne ogledne i kontrolne stanice u Novom Sadu

O Baranjevijima su pisali domaći istoričari umetnosti i novinari, na srpskom i mađarskom jeziku.

Nakon uređenja objekta „Stara škola“ u Novosadskoj ulici broj 352 u Temerinu, postavljena je zbirka radova bračnog para Baranji, a svi koji to žele mogu da posete izložbu svakodnevno, uz prethodnu najavu dolaska.

Etno kuća „Tajhaz” u Temerinu – čuvar tradicije vojvođanskih Mađara (FOTO/VIDEO)

 

Preuzmite android aplikaciju.