Ambasador Češke u Srbiji Jan Bondi ocenio je da je dolazak premijera Češke Petra Fijale u Srbiju sledeće nedelje veoma važan i da donosi bolju komunikaciju između dve države, i naglasio da Češka podržava put Srbije ka članstvu u Evropskoj uniji.
Bondi je za Tanjug rekao da očekuje da će teme razgovora Fijale sa zvaničnicima u Beogradu biti i geopolitička situacija, situacija na prostoru AP Kosovo i Metohija, ali i da će se govoriti o ekonomskoj saradnji.
Ambasador je rekao i da je siguran da će poruka premijera Češke po pitanju evropskih integracija Srbije biti pozitivna.
„Moramo da ga sačekamo, ali definitivno sa moje tačke gledišta, postoji samo jedan put za Srbiju i zemlje Zapadnog Balkana, a to je da se priključe EU što pre, čim izvrše sve obaveze i programe. Sa moje tačke gledišta, poruka je veoma važna i postoje i druge države koje će vam pružiti podršku na ovom putu“, dodao je Bondi.
Na pitanje Tanjuga da li Beograd može u budućnosti da računa na veće razumevanje Praga po pitanju AP KiM i eskalatornih poteza vlade u Prištini, ambasador je rekao da se Češka zalaže za pregovore.
„Mislim da smo mi prijatelji sa Srbijom mnogo godina, i češka strana je veoma dobro upoznata sa problemima koje imate. Mislim da neće biti veliko iznenađenje ako premijer Fijala bude govorio o Kosovu i Metohiji. Mislim da je uvek veoma bitno i dobro saslušati obe strane i mislim da je veoma važno da se razgovara o budućnosti. Šta to znači? To znači povratak za okrugli sto, povratak pregovorima i postizanje pozitivnih rezultata“, naveo je Bondi.
Ambasador je ističe da je bezbednosna situacija na AP KiM važno pitanje i da se nada da neće doći do eskalacije.
„Ko može bolje od Srba da zna kako komplikovan život može biti u ovoj krhkoj situaciji u kojoj se nalaze. Mislim da je to veoma važno pitanje i nadam se da neće biti nasilja. Neophodno je ostati za okruglim stolom i razgovarati o problemima. Koliko znam, političari na Kosovu očekuju izbore, tako da oni od toga prave predizborna pitanja, ali to ne znači da situacija treba da bude krhka i rizična samo zbog toga“, naglasio je on.
Ambasador je govoreći o ekonomskoj saradnji dve zemlje rekao da je Srbija veoma važan izvoznik u Češku i da je na osmoj poziciji, što je, prema njegovim rečima, neverovatno, kao i da je to jedan od razloga zašto će sa premijerom doći i poslovna delegacija u Srbiju.
„Naš izvoz u Srbiju se popravio i mislim da je sada manje više 6,5 odsto viši, nego prošle godine. Ima puno toga da se uradi i to je razlog zbog čega je poslovna delegacija tako zainteresovana da dođe u Srbiju, da vidi mogućnosti i razvije saradnju. Želeo bih da pomenem i razmenu studenata, što je za mene prioritet, kao i razmenu kulturnih programa, jer ima puno toga da se ponudi na poljima kulture i razmene studenata“, rekao je Bondi.
Govoreći o tome kako vidi stavove po pitanju migracija Srbije i Višegradske grupe, koju čine Mađarska, Slovačka, Poljska i Češka, rekao je da su države ove grupe odlučile da koordiniraju njihov ulazak u EU i da je Srbija takođe imala važnu ulogu po ovom pitanju.
„Došlo je do značajnog smanjenja broja migranata koji su prolazili kroz Srbiju, čak 70 odsto manje, nego prethodnih godina. Mislim da je to nešto na čemu treba da budemo zahvalni i da je to nešto što treba, da kažem, da uvrstimo u agendu posete premijera“, objasnio je ambasador.
Na pitanje Tanjuga, kako Prag vidi poziciju Srbije, po pitanju rata u Ukrajini, rekao da Češka razume da je pristup Srbije ovom problemu malo drugačiji.
„Republika Češka je veoma zahvalna Srbiji na humanitarnoj pomoći Ukrajini, naročito nakon napada Rusije na Ukrajinu, jer mi imamo sopstvena sećanja na to kako su Rusi napali Čehoslovačku 1968. I ne samo Čehoslovačku, već i druge države“, dodao je on.
Istakao je da je humanitarna pomoć veoma važna i da u tome Srbiju Češka snažno podržava.
Ambasador je naglasio da tokom svog mandata u Srbiji želi da pomogne na razvoju saradnje između Srbije i Češke kroz različite programe.
„Već sam pomenuo razmena studenata, ne samo razmena već i saradnju. Ima puno programa koje su razvili češki univerziteti koje mogu ponuditi srpskim studentima. I postoji puno prostora za zajedničke timove, mogu se osnovati zajednički timovi koji će se baviti projektima za veštačku inteligenciju, ili programima održivosti. Ovo su stvari koje bih stvarno želeo da podržim i da pomognem da se ostvare vidljivi rezultati na kraju mog mandata ovde“, rekao je on.
Dodao je da se otvaraju i programi u okviru Češke kuće i da je veoma ponosan što će češki premijer biti prvi koji će videti kulturni program tamo, ali i da se nada da će se nastaviti kulturna saradnja koja je takođe jedan od prioriteta.
Žiofre danas predaje Vučeviću izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije za 2024. godinu
Preuzmite android aplikaciju.