Почетна > Србија
Србија

Болнице, школе и вртићи изузети из мера штедње

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић рекла је да би споразум о стратешком партнерству Србије и САД о сарадњи у области енергетике додатно унапредио односе две државе и омогућио нашој земљи више инвестиција и нове технологије у изградњи капацитета за производњу енергије.
Фото: Градске инфо

„Споразум о стратешкој сарадњи у области енергетике између Србије и САД био би јако важан за нас и на њему радимо већ готово две године. Споразум ће створити услове да имамо много више инвестиција великих, квалитетних компанија у области енергетике“, рекла је Михајловић у Крагујевцу.

Она је додала да такав споразум Србија већ има са Француском, Русијом, Кином, Азербејџаном.

„Тај споразум ће нам донети и нове инвестиције и нове технологије, а унапредиће свеукупну сарадњу са САД и омогућиће да се наш енергетски сектор развија брже него до сада. Желимо велике пројекте, пре свега када је реч о електроенергетици, јер је циљ повећање учешћа ОИЕ у произведеној енергији, а то значи и капацитете са најновијим технологијама“, рекла је Михајловић одговарајући на питања новинара.

Болнице, школе и вртићи изузети из мера штедње

Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић демантовала је данас наводе појединих медија да је ресорно министарство наложило мере штедње електричне енергије школама, вртићима и болницама у Србији.

Како је казала за Танјуг, Министарство рударства и енергетике је искључиво дало препоруке јединицама локалне самоуправе, јавним предузећима, државним установама и институцијама да морају да направе своје планове за штедњу.

„Очекујемо да до 1. октобра добијемо све планове. До сада, према подацима које свакодневно ажурирамо, од 162 јединице локалне самоуправе 73 су доставиле план штедње, од 37 јавних предузећа 29 је доставило своје планове. Од 50 привредних субјеката 30 је доставило план штедње, а од 38 државних институција, у које спадају разна министарства, државне управе и други, своје планове за штедњу доставило је 18. Разговарамо са онима који нису доставили планове, зато што видимо да негде има неразумевања. Не постоји општина, град или предузеће као ни државна установа која не може бар мало да уштеди електричну енергију. Добијамо и одговоре појединих који кажу како већ штеде и не могу више од тога. То није тачно. Сви могу и сада им помажемо да сагледамо где је то где би могли да снизе потрошњу електричне енергије. Болнице, школе и вртићи су изузети из ових планова за штедњу. Њих нисмо уопште узимали у обзир ни једном једином препоруком“, рекла је Михајловић.

Она се осврнула на досадашње ефекте подизања енергетске ефикасности, у оквиру које држава субвенционише грађане за замену столарије, котлова и соларних панела, рекавши да је до сада утрошено 5,3 милијарде динара за те намене.

„Двадесет пет хиљада домаћинстава је у процесу да заврши замену столарије. Често можемо да чујемо да се помиње да то није довољно брзо. Али није било једноставно то урадити. Имали смо ситуације у појединим локалним самоуправама није било довољно малих и средњих предузећа која би радила такав посао. Друга ствар на којој смо инсистирали је да постоји тачна процедура и да све мора да буде пропраћено јавним позивом. Обезбедили смо више од 200 милиона евра управо за подизање енергетске ефикасности, замену столарије, изолацију куће, замену котлова, уградњу соларних панела. Упростили смо све процедуре које смо могли и сматрамо да нам треба сигурно неколико година да тај процес подизања енергетске ефикасности постане рутинска ствар у Србији“, навела је министарка.

Коментаришући споразум о стратешком партнерству између Владе Србије и Владе Сједињених Америчких Држава министарка Михајловић је оценила да је то веома важан споразум на којем се радило две године.

„То је споразум који треба да створи услове да имамо много више инвестиција квалитетних великих компанија, пре свега америчких, у области енергетике. У питању је споразум какав ми на пример имамо са Француском и са Русијом и Кином и он треба да помогне да видимо и упознамо неке нове технологије које могу да дођу код нас. Заправо, то је споразум који треба да унапреди нашу сарадњу и да допринесе да се ми као земља много брже развијамо него до сада, пре свега у области енергетике“, објаснила је министарка суштину споразума који је јуче усаглашен у разговору са амбасадором САД Кристофером Хилом.

Orlić: Stolica za tzv. Kosovo u UN ne dolazi u obzir

Преузмите андроид апликацију.