Centar za četvrtu industrijsku revoluciju radi na tri ključne stvari, a to su povezivanje inovatora sa vladom i biznisima, rad na zakonima kao i izgradnja infrastrukture, izjavila je danas direktorka ovog Centra Jelena Bojović.
Ona je na panelu posvećenom zdravlju na Međunarodnoj konferenciji „Budućnost biotehnologije“ koja se u Beogradu održava u organizaciji Vlade Srbije i Svetskog ekonomskog foruma, a uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), između ostalog navela da će se kada je o zakonima reč uvesti genomska banka u Srbiji.
„U dosadašnjem radu smo uočili da postoji velika potreba u biznis zajednici za čuvanjem podataka, samo o genomici postoje terabajti podataka i pitanje je kako ih čuvati, a nama je od velike pomoći data centar u Kragujevcu“, rekla je Bojović i dodala da se u Centru pravi IT platforma za saradnju između istraživača i industrije.
Navela je da se naš Centar za četvrtu industrijsku revoluciju bavi biotehnologijom i da je povezan sa centrima koji rade u oblasti zdravlja i veštačke inteligencije, kao i da će on pomoći biofor kampusu koji se gradi.
Džudit Satanarajana iz Centra za četvrtu industrijsku revoluciju Indije je navela da lekcija koju su oni naučili jeste da mora da se deluje lokalno, a razmišlja globalno.
“Najviše se bavimo zdravstvenom negom, a u okviru zdravlja imamo tri izazova, a to su nedostatak osoblja i infrastrukture, zatim siromašvto, a treći je upravljanje podacima”, rekla je ona.
Dodala je da može da zaključi da se u Indiji radi tako da se uradi što vise sa manje infrastrukture i ljudskih resursa uz upotrebu napredne tehnologije.
Preuzmite android aplikaciju.