Postoji nekoliko boja koje se tradicionalno vezuju za Božić i Novu godinu. Svi ukrasi za jelku, papiri za umotavanje poklona, sva dekoracija trpeze i sve što je vezano za božićne i novogodišnje praznike je zeleno, crveno, zlatno, srebrno i plavo. Ali zašto baš te boje i šta boje predstavljaju?
Većina boja i njihova značenja potiču iz zapadne/severnoevropske tradicije i običaja, kada je Božić usred zime i kada je mračno i hladno.
Zelena
Zimzelene biljke, poput jelke, bršljana i imele, korišćene su hiljadama godina za ukrašavanje i ulepšavanje zgrada tokom duge mračne zime. Takođe su podsetili ljude da će doći proleće i da zima neće trajati večno. Rimljani su tokom januara razmenjivali zimzelene grane u znak sreće. Stari Egipćani su donosili palmine grane u svoje kuće tokom zimskih festivala. U mnogim delovima Evrope tokom srednjeg veka izvođene su rajske predstave, često na Badnje veče. Pričali su biblijske priče ljudima koji nisu umeli da čitaju. „Rajsko drvo“ u edenskom vrtu u predstavi je obično bilo bor sa crvenim jabukama vezanim za njega. Sada su najčešća upotreba zelene za Božić božićna drvca.
Crvena
Kao što je gore pomenuto, rana upotreba crvene za Božić bile su jabuke na rajskom drvetu. Oni su u predstavama predstavljali pad Adama. Crvena je takođe boja bobičastog voća, za koju se kaže da predstavlja krv Isusa kada je umro na krstu. Crvena je takođe boja biskupskih odeća. Njih je nosio Sveti Nikola, a zatim su postale i uniforma Deda Mraza.
Zlatna
Zlato je boja sunca i svetlosti veoma je važna u mračnoj zimi. I crvena i zlatna su boje vatre koje su vam potrebne da vas zagreju. Zlato je takođe bilo jedan od poklona koji je bebi Isus doneo jedan od mudraca i tradicionalno je to boja koja se koristi za prikazivanje zvezde koju su mudraci pratili.
Srebrna
Se ponekad koristi umesto zlata ili sa zlatom. Ali zlato je ‘toplija’ boja.
Bela
Često se povezuje sa čistoćom i mirom u zapadnim kulturama. I zimski sneg je veoma beo. Oblatne od belog papira su se ponekad koristile i za ukrašavanje rajskog drveća. Oblatne su predstavljale hleb koji se jede tokom hrišćanske pričesti ili mise, kada se hrišćani sećaju da je Isus umro za njih. Većina crkava koristi belu boju kao boju Božića, kada je oltar prekriven belim platnom. U Ruskoj pravoslavnoj crkvi zlato se koristi za Božić.
Plava
Plava boja se često povezuje sa Marijom, Isusovom majkom. U srednjem veku plava boja, slike naslikane plavom bojom i tkanine plave boje su bile skuplje od zlata. Tako da su plavu boju nosile samo kraljevske porodice i veoma bogati ljudi. Marija je često bila slikana u plavom da bi pokazala da je veoma važna. Plava takođe može predstavljati boju neba i raja.
Šta se dogodi kada devetogodišnjak kaže drugarima da Deda Mraz ne postoji?
Preuzmite android aplikaciju.