Младост, знање, огромна посвећеност и врхунски рад. Блистава спортска, али и научна каријера налази се пред њим, а иако му је тек 28 година, већ је урадио доста великих ствари. Војводина је поносна што је део њене бело-црвене породице. Бојан Рашковић, асистент са Факултета спорта и физичког васпитања у Новом Саду, део је стручног штаба “старе даме” задуженог за физичку припрему фудбалера.

Управо је то била једна од бројних тема разговора са младим стручњаком од којег може много тога да се научи.
Физичка спрема фудбалера, најважнији део припрема, залог за целу сезону – ово су најчешће реченице које се чују на почетку сваких припрема. Како из Вашег угла изгледају прве недеље рада у новој сезони?
– Припремни период пре почетка сезоне представља основу за изградњу физичке спремности која мора да одговори захтевима целокупне такмичарске године. Имајући у виду да су играчи током периода одмора били активни, фокус током уласка у тренажни процес стављен је на индивидуалну процену стања играча, корекцију дисбаланса и превенцију повреда. Паралелно развијамо базичне моторичке способности и то пре свега издржљивост, снагу и покретљивост, уз стално праћење оптерећења – почео је разговор Рашковић.
Да ли се слажете са играчима када кажу да је ово најважнија фаза припрема?
– Слажем се, припремни период је најважнија фаза јер се тада поставља физичка, ментална и тактичка основа за читаву сезону. Квалитет овог периода директно утиче на способност играча да издрже високе захтеве такмичења, одрже континуитет форме и минимизују ризик од повреда.
Да ли уопште може да се направи универзални програм за 25 фудбалера или је потребно да се прилагођава појединцима?
– Одређени елементи припремног програма су универзални и уз правилно дозирање се примењују на све играче, као што су базичне вежбе снаге, превентивни протоколи и методе опоравка. Међутим, због специфичних захтева позиција на терену, као и различитих физиолошких и моторичких карактеристика играча, део програма је неопходно индивидуализовати, посебно када је реч о развоју максималне брзине, специфичне издржљивости, неуромишићне ефикасности, као и корекцији дисбаланса. Циљ је максимизација перформанси сваког појединца у функцији тимске игре.
Да ли је теже довести фудбалера у топ физичку форму, или их одржати у њој током читаве сезоне?
– Задовољни смо приступом играча и њиховим професионалним односом према раду, што свакако олакшава процес постизања оптималне форме. Много већи изазов представља одржавање постигнутог нивоа током читаве сезоне, с обзиром на густ распоред утакмица, путовања и дужину такмичарског циклуса. Континуирано праћење оптерећења, правовремена регенерација и индивидуално прилагођавање кључни су фактори за очување високог нивоа физичких перформанси током целе сезоне.
Важност исхране у целом процесу тренинга: Колико је битна, шта је кључно „избацити“ генерално током целе сезоне, не само за време припрема?
– Исхрана је неодвојив део процеса опоравка, адаптације и укупне тренажне ефикасности. Њена улога је кључна не само током припрема, већ и током целе сезоне, јер директно утиче на енергетски ниво, опоравак мишића, здравствени статус и превенцију повреда. Кључно је свести на минимум унос рафинисаних шећера, индустријски прерађене хране, газираних пића и вишка засићених масти. Стална нутритивна дисциплина, правилна рехидратација и балансиран унос макро и микронутријената важни су колико и сам тренажни процес. У том циљу, клуб свакодневно обезбеђује оброке за наше првотимце, који су прецизно избалансирани према препорукама стручног нутриционисте, као и одговарајуће суплементе који подржавају процес бржег опоравка.
Да ли постоји неки спортиста са којим сте радили, а да су вас одушевиле његове физичке предиспозиције?
– На иницијалном тестирању сви играчи оставили су изузетно позитиван утисак, пре свега својим вољним моментом и јасном жељом да извуку максимум из себе већ од првог дана. Било је више појединаца који су нас пријатно изненадили у одређеним аспектима физичке спремности. Ако бисмо морали да издвојимо појединце по сегментима: на тестовима снаге су то Вукановић и Петровић, у тестовима издржљивости Букинац и Медојевић, у сегменту брзине позитивно су изненадили Младеновић и Бутеан, док су на тестовима агилности најбољи утисак оставили Савићевић и Величковић. Генерално, сви играчи су дошли у задовољавајућој форми, што нам је омогућило да одмах уђемо у планирани ритам рада, и можемо рећи да смо веома задовољни укупним резултатима иницијалне процене.
Ви, као велики пливачки шампион, можете да нам одговорите на питање: Да ли је пливање препоручљиво у процесу тренинга фудбалера?
– Пливање може бити изузетно користан додатак тренажном процесу фудбалера, али под условом да је правилно дозирано и функционално уклопљено у укупни план рада. Због минималног оптерећења на зглобове и кичмени стуб, представља одличан избор за активни опоравак, нарочито током периода повећаног тренажног или такмичарског оптерећења. Такође, доприноси развоју кардиоваскуларне издржљивости и помаже у релаксацији централног нервног система. Међутим, важно је нагласити да пливање не може заменити специфичне моторичке захтеве које намеће фудбал, попут експлозивне снаге, промене правца кретања, реактивне агилности итд. Зато је пливање препоручљиво као допунски садржај, првенствено у функцији опоравка и очувања опште физичке форме, али не као основни део фудбалског тренажног процеса.
Од бројних признања које сте добили у већ сада, импресивној факултетски-научној каријери, шта издвајате?
– Најпоноснији сам на активности које смо колеге и ја заједно организовали у виду хуманитарних акција, културних догађаја, едукативних радионица, као и подстицајних пројеката усмерених ка препознавању и награђивању најуспешнијих студената. Овакве активности по мом мишљењу су дале посебан допринос заједници и животу факултета. Ако бих морао да издвојим једно званично признање, то би свакако била Светосавска награда, која носи посебну тежину управо зато што се додељује у духу вредности које је поставио наш просветитељ Свети Сава.
Доказ сте како спорт и образовање могу да иду у истој реченици. Шта вам је следећи циљ?
– Верујем да када постоји искрена љубав између вас и онога чиме се бавите, границе не постоје. Захвалан сам што сам још као дете јасно знао шта желим и што сам имао прилику да наставим да живим и дишем спорт кроз праксу и кроз образовање. Мој циљ је исти, проширити знање и вештине како бих могао ефикасније да допринесем развоју људи око себе. Било да је реч о повратку након повреде, унапређењу спортских перформанси или једноставно бољем квалитету живота кроз покрет. Наш посао је привилегија, имамо могућност да лечимо људе покретом, и управо то доживљавам као свој позив. „Movement is medicine“ је суштина онога у шта верујем и што ме свакодневно покреће – закључио је Бојан Рашковић.
Преузмите андроид апликацију.