„Postoji zajednička globalna odgovornost u suočavanju sa izazovima bezbednosti hrane, klimatskih promena i energetske krize“ poručio je emir države Katar, šeik Tamim bin Hamad Al Tani, u svom govoru na otvaranju 5. konferencije Ujedinjenih nacija koja se pod sloganom „Od potencijala do prosperiteta“ održava u Dohi.
„Bogate i razvijene zemlje imaju moralnu odgovornost da doprinesu u pomoći manje razvijene zemlje“, naglasio je šeik Tamim
„Želimo da razvijene industrijske zemlje preuzmu odgovornost u donošenju efikasnih odluka u vezi sa klimatskom krizom“, poručio je šeik.
Istakao je da se kriza bezbednosti hrane ne može rešiti samo hitnom humanitarnom pomoći i privremenim lekovima i naglasio je da se kriza bezbednosti hrane ne može rešiti u svetlu ratova.
Pozvao je na podršku naporima Turske da prevaziđe katastrofu zemljotresa i istakao da je iznenađen zbog kašnjenja u pružanju pomoći sirijskom narodu.
„Katar će dati finansijski doprinos od 60 miliona dolara i pozivam razvojne partnere da slede primer Katara i preuzmu inicijativu da podrže sprovođenje „Radnog programa iz Dohe” u okviru humanitarne i razvojne dužnosti prema narodu najmanje razvijenih zemalja“, naglasio je šeik.
Predlozi „Radnog programa iz Dohe” predviđaju uspostavljanje sistema koji pomaže zemljama koje se suočavaju sa krizom gladi u svetlu suše i visokih cena.
Plan poziva i na napore da se pomogne najmanje razvijenim zemljama da privuku spoljno finansiranje i smanje kamatne stope kako bi se ublažile posledice njihovih dugova.
Na otvaranju konferencije, generalni sekretar UN Antonio Gutereš pozvao je sve partnere da ostvare program iz Dohe i njegove ciljeve.
„Najmanje razvijenim zemljama potrebna su ogromna ulaganja u industriju“, poručio je Gutereš.
Takođe, pozvao je razvijene zemlje da podrže najmanje razvijene zemlje da se suoče sa efektima klimatskih promena.
„Došlo je vreme da prekinemo lažna obećanja i da najmanje razvijene zemlje stavimo u centar naših zabrinutosti“, istakao je Gutereš.
Konferencija, koja traje do devetog marta, ima za cilj da se pronađu načini da se pomogne najmanje razvijenim zemljama širom sveta i da mobiliše investicije za unapređenje njihovih ekonomija u projektima koje su identifikovale te zemlje, a koji se smatraju najhitnijim.
Na konferenciji učestvuje 6.000 šefova država i vlada, ministara, diplomata, privrednika, donosilaca odluka i predstavnika regionalnih i međunarodnih organizacija, institucija i kompanija.
Ovo okupljanje obično se održava svakih deset godina, ali je dva puta odlagana od 2021. godine zbog pandemije korone.
Izvoz Rusije u Evropsku uniju od marta do decembra 2022. manji za 53 odsto
Preuzmite android aplikaciju.