Почетна > Бизнис
Бизнис

Богате земље да помогну мање развијене земље

„Постоји заједничка глобална одговорност у суочавању са изазовима безбедности хране, климатских промена и енергетске кризе“ поручио је емир државе Катар, шеик Тамим бин Хамад Ал Тани, у свом говору на отварању 5. конференције Уједињених нација која се под слоганом „Од потенцијала до просперитета“ одржава у Дохи.
Фото: WikimediaComonns/USAID U.S. Agency for International Development

„Богате и развијене земље имају моралну одговорност да допринесу у помоћи мање развијене земље“, нагласио је шеик Тамим

„Желимо да развијене индустријске земље преузму одговорност у доношењу ефикасних одлука у вези са климатском кризом“, поручио је шеик.

Истакао је да се криза безбедности хране не може решити само хитном хуманитарном помоћи и привременим лековима и нагласио је да се криза безбедности хране не може решити у светлу ратова.

Позвао је на подршку напорима Турске да превазиђе катастрофу земљотреса и истакао да је изненађен због кашњења у пружању помоћи сиријском народу.

„Катар ће дати финансијски допринос од 60 милиона долара и позивам развојне партнере да следе пример Катара и преузму иницијативу да подрже спровођење „Радног програма из Дохе” у оквиру хуманитарне и развојне дужности према народу најмање развијених земаља“, нагласио је шеик.

Предлози „Радног програма из Дохе” предвиђају успостављање система који помаже земљама које се суочавају са кризом глади у светлу суше и високих цена.

План позива и на напоре да се помогне најмање развијеним земљама да привуку спољно финансирање и смање каматне стопе како би се ублажиле последице њихових дугова.

На отварању конференције, генерални секретар УН Антонио Гутереш позвао је све партнере да остваре програм из Дохе и његове циљеве.

„Најмање развијеним земљама потребна су огромна улагања у индустрију“, поручио је Гутереш.

Такође, позвао је развијене земље да подрже најмање развијене земље да се суоче са ефектима климатских промена.

„Дошло је време да прекинемо лажна обећања и да најмање развијене земље ставимо у центар наших забринутости“, истакао је Гутереш.

Конференција, која траје до деветог марта, има за циљ да се пронађу начини да се помогне најмање развијеним земљама широм света и да мобилише инвестиције за унапређење њихових економија у пројектима које су идентификовале те земље, а који се сматрају најхитнијим.

На конференцији учествује 6.000 шефова држава и влада, министара, дипломата, привредника, доносилаца одлука и представника регионалних и међународних организација, институција и компанија.

Ово окупљање обично се одржава сваких десет година, али је два пута одлагана од 2021. године због пандемије короне.

Izvoz Rusije u Evropsku uniju od marta do decembra 2022. manji za 53 odsto

Преузмите андроид апликацију.