Европа се суочава са потенцијално новом енергетском кризом, јер се залихе гаса брзо смањују, а смањење снабдевања из Русије ставља тржиште под додатни притисак, оцењују различите организације и стручњаци.
Цене гаса ове године су порасле за 45 одсто, што повећава трошкове живота за домаћинства и додатно отежава ситуацију за предузетнике, посебно индустријске секторе са високим енергетским потребама, преноси Блумберг.
Када зима донесе хладно време и недостатак ветра, потреба за грејањем и производњом енергије расте, а залихе гаса се брзо смањују.
Иако је Европа смањила зависност од руске енергије, тренутни енергетски притисак указује на то да ће снабдевање гасом у наредном периоду бити још проблематичније, што може да доведе до даљег раста цена.
Извршни директор немачке енергетске компаније Маркус Кребер упозорио је да Европа још увек има проблема са снабдевањем гасом и да је за пуну енергетску независност од Русије потребно више капацитета за увоз гаса.
Такође, због растућих тензија у Украјини, могао би да се повећа притисак на тржиште.
Услови за набавку гаса следеће године могу да буду отежани и због смањеног снабдевања течним природним гасом из САД и других извора, рекао је главни консултант фирме која се бави анализом ризика и саветовањем у вези са глобалним тржиштима
„Глобал риск менаџмент“ (Глобал Риск Манагемент) Арне Лохман Расмусен.
Цена гаса у летњим месецима сада је виша него зими, што значи да би снабдевање залиха током године могло бити још скупље.
Лохман Расмусен је додао да те промене могу да доведу до сценарија из 2022. године, када је Европа била присиљена да купује гас по рекордним ценама.
Аналитичари упозоравају да би због ове енергетске кризе могла да буде угрожена и производња у индустријама са високим енергетским трошковима, попут аутомобилске, хемијске и машинске индустрије, што би додатно могло да дестабилизује економију.
Srbija i Rusija traže rešenje za plaćnje gasa zbog američkih sankcija
Преузмите андроид апликацију.