Početna > Život i stil
Život i stil

Bleštavo u par koraka: Najlakši način za čišćenje sobnih biljaka, posle ovog kreće rapidan rast

Neka vaše biljke zasijaju kao nikad pre.
Foto: Pexels/shkrabaanthony

Veoma je važno da znate pravilan način kako da očistite listove sobnih biljaka. Sloj prašine na lišću će blokirati sunčevu svetlost i smanjiti sposobnost biljke za fotosintezu, što je način na koji se biljka hrani, naročito toko hladnih meseci kada je sunčeve svetlosti manje. Periodično čišćenje listova vaših sobnih biljaka poboljšava i biljku i vaše unutrašnje okruženje. Čitajte dalje da biste naučili kako pravilno očistiti listove biljaka.

Najbolji način da utvrdite da li je biljci potrebno čišćenje jeste da je protrljate prste po listovima. Ako možete da osetite ili vidite više prašine nego što možete da oduvate, vreme je za čišćenje.

Šta vam je potrebno:

Flašica sa rasprskivačem
Mlaznica za prskanje ili crevo
Kofa
Vlažna krpa
Mekana krpa ili četka
Čvrsta četka
Plastična folija
Deterdžent za suđe
Obrišite lišće

Ova metoda je odlična za biljke koje imaju samo nekoliko listova, kao što su mlade biljke sve vrste dracena ili biljke banane. Nakon početnog čišćenja, možete sprečiti nakupljanje prašine na listovima tako što ćete koristiti meku krpu za prašinu svaki put kada brišete prašinu sa svog nameštaja ili podova.

Operite biljku mlaznicom za prskanje

Najlakši metod za čišćenje srednjih do velikih sobnih biljaka je da ih premestite u kuhinjski sudoper, tuš ili napolje i isperete ih mlaznicom za prskanje. Držite pritisak vode na niskom nivpu i testirajte vodu pre prskanja da biste bili sigurni da je mlaka – voda koja je previše topla ili previše hladna može da povredi listove biljke. Nežno poduprite lišće ili stabljike listova rukom dok prskate.

Magla iz spreja

Za biljke koje ne mogu da podnesu silu mlaznice za prskanje, bočica za prskanje je odlično rešenje. Sukulenti, kaktusi i bonsai su među biljkama koje se najbolje čiste zamagljivanjem iz boce sa raspršivačem.

Potopite biljku u vodu

Manje biljke se mogu očistiti držanjem osnove biljke na nivou tla, preokretanjem u kofu vode i gurajući listove pod vodom. Prethodno zalivanje zemlje pomoći će da se spreči ispadanje zemlje kada se lonac prevrne. Takođe možete umotati plastičnu foliju oko osnove biljke kako biste zadržali zemlju tokom čišćenja. Opet, obavezno koristite mlaku vodu i ostavite da se biljke osuše pre nego što ih vratite na mesto.

Koristite nežni sapun

Ako su vaše biljke veoma prljave, možete ih poprskati razblaženom mešavinom vode sa sapunom, a zatim ih osušiti crevom ili potopiti u sudoper napunjen čistom vodom. Koristite oko 1/4 kašike sapuna za suđe na 1 litar vode. Biljke koje ne mogu da podnesu ispiranje u sudoperu mogu se poprskati čistom, mlakom vodom da bi se sapun isprao.

Obrišite prašinu mekom četkom

Neke biljke imaju lepljive ili nejasne listove koje se jednostavno ne mogu lako očistiti, dok druge -kao što su afričke ljubičice – ne vole da im se listovi smoče. U ovim slučajevima možete koristiti meku četku kao što je četka za pečurke da veoma nežno uklonite prašinu sa lišća.

Sirće ili limunov sok za tvrdokorne mrlje

Ako tvrdokorni ostaci i dalje ostaju na listovima, možete pokušati da ih uklonite s malo sirćeta ili limunovog soka. Razblažite sirće ili limunov sok u vodi, umočite papirni peškir u rastvor i nežno ga nanesite na ostatke. Ostavite da odstoji nekoliko minuta i obrišite ga.

Pazite da vašoj biljci ne dospe više sirćeta ili limunovog soka nego što je potrebno, i ne zaboravite da uklonite višak kada završite.

Dodatni saveti za čišćenje sobnih biljaka

Orezujte mrtve ili oštećene listove: Kada čistite biljke, takođe je odlično vreme da ih dodatno sredite uklanjanjem mrtvih, smeđih ili žutih listova. Ako je list olabavljen, uklonite ga rukom. U suprotnom, koristite čiste trake ili makaze.

Nikada ne skidajte čvrsto pričvršćen, otporan list. Odrežite samo vrhove listova koji su postali braon s biljaka koje su postale previše suve.

Očistite lonac: Ako su so ili minerali formirali beli sloj na spoljašnjosti ili obodu saksije, uklonite biljku i temeljno očistite saksiju. Operite lonac razblaženim rastvorom izbeljivača od jednog dela izbeljivača na 10 delova vode.

Očistite ostatke soli čvrstom četkom, a zatim dobro isperite saksiju pre nego što presadite biljku. Da biste sprečili buduće nakupljanje na saksijama, povremeno isperite zemlju vodom i pustite da se potpuno ocedi.

Često postavljana pitanja

Koji je najbolji način za čišćenje listova biljaka? Obrišite listove ili ih poprskajte vodom. Ako je moguće, potopite biljku u vodu. Ako su listovi biljke još prljavi, možete ih poprskati rastvorom razblaženog sapuna za suđe u vodi.

Kako da učinim da lišće biljaka prirodno sija? Listovi biljaka će imati prirodan sjaj kada su čisti. Poprskajte ili zamaglite svoje biljke vodom da biste uklonili nakupljenu prašinu, a zatim nežno uklonite sve kapljice vode papirnim ubrusom. Redovno čistite prašinu da biste održali sjaj.

Kako mogu dezinfikovati listove biljaka? Rastvor sapuna za posuđe razblažen u vodi treba da bude dovoljan za dezinfekciju listova. Takođe možete pokušati da nežno operete listove sirćetom ili limunovim sokom, ali obavezno prethodno razblažite ove kiseline u vodi.

Kako da vam začinsko bilje ostane dugo sveže

Preuzmite android aplikaciju.