Početna > Život i stil
Život i stil

Bizarne činjenice: Kečap se prodavao kao lek, a dinamit se pravi od kikirikija

Hrana je naša nasušna potreba, naše gorivo, ali i užitak. Neko voli slane, a neko slatke zalogaje, a ovo su bizarne činjenice o hrani za koje verovatno niste čuli.
Foto: Pixabay/Igor Ovsyannykov

– Ne postoji hrana koja sadrži sve potrebne hranjive sastojke osim majčinog mleka, koje, uz to, stvara imunitet kod bebe. Majčino mleko nije uvek belo. Može biti plavo, zeleno, žuto, ružičasto ili narandžasto – u zavisnosti od toga šta je mama jela i pila.

Foto: Unsplash/Alexander Mils

– Med je jedini proizvod koji ne propada i može da opstane 3.000 godina. Arheolozi su našli ćupove ispunjene medom koji je bio potpuno jestiv. Med, inače, ulazi u našu krv za manje od 20 minuta, zato što je već prošao kroz probavni sistem pčela.

Foto: Unsplash/Giorgi Iremadze

– Kečap se tridesetih godina XIX veka prodavao kao lek protiv dijareje, probavnih smetnji, reume i žutice. Ideja je potekla od doktora Džona Kuka Beneta, koji je kasnije kečap prodavao kao “tablete od paradajza”. Tržište se urušilo dvadeset godina kasnije, kada je mnogo ljudi počelo da prodaje sok od paradajza.

Nekada lek, kečap se može koristiti i kao pomoć u čišćenju. A koje namirnice će nam još pomoći u čišćenju kuće?

Foto: Unsplash/Vladislav Nikonov
– Dinamit se izrađuje od kikirikija, zapravo od njegovog ulja koje proizvodi glicerol. Od njega se posle pravi nitroglicerin, koji je ključni sastojak dinamita.
Foto: Pixabay/diflisher

– Verovatno nikada ne biste pomislili da je Eskimima potreban frižider. Oni ga koriste iz potpuno drugog razloga od nas: žele da spreče smrzavanje hrane. Praktično, oni time zagrevaju hranu, ma kako to paradoksalno zvuči.

– Verovali ili ne, ali krompir pojačava wi-fi signal. Američki proizvođač aviona “Boing” koristio je neobičnu zamenu za testiranje svog wi-fi sistema – krompir.
Foto: Pexels/Antara Verma

Putnička sedišta nekoliko dana su bila opterećena ogromnim vrećama krompira kako bi se proverila jačina signala. Istraživači su došli do zaključka da krompir “stupa u interakciju” sa elektronskim signalima na sličan način kao i ljudi. Zahvaljujući testu sa ovom krtolastom biljkom imamo dobar signal interneta u avionu.

Foto: Unsplash/Michelle Tsang

I da vam otkrijemo još jednu tajnu. Sladoled koji se koristi u reklamama je zapravo pire od krompira, kako se ledena poslastica ne bi otopila tokom snimanja.

 

Preuzmite android aplikaciju.