Огромна потражња за некретнинама у Србији, а посебно у Београду, прелила се и на тржиште пословног простора и све је теже наћи слободну канцеларију. У српској престоници има око 1,3 милиона квадрата канцеларијског простора, а инвеститори најављују да ће у наредне две године изградити још 150.000 квадрата.
У нишком пословном центру „Калча“ све је више закупаца канцеларијског простора. У зависности од градске зоне, изнајмљивање је од пет до 20 евра по квадратном метру. Мањи локали су најтраженији и углавном су издати.
Сандра Блажић из „Блажић некретнина“ каже да велике компаније по правилу траже велике просторе.
„И ту имамо проблем. Врло често, компаније које се баве одређеним делатностима и траже високе стандарде, одлучују се за изградњу оваквих објеката“, истиће Блажићева.
Лесковац – могућности за младе
Лесковчанима недостаје пословни простор, а у изградњи виде могућност да се запосле млади.
Александра Цонић из грађевинске фирме „Гранит“ наводи да је за крај године најављено отварање стартап центра.
„То би стратешки требало да потпомогне предузетништву, и младима, за отварање и покретање својих бизниса“, објашњава Цонићева.
Краљево – закуп од четири до 10 евра по квадрату
Инвеститори у Краљеву све више граде пословне просторе. Закупци плаћају од четири до 10 евра по квадратном метру.
Ана Гудић из „АГС некретнина“ указује да пословног простора има у новоградњи.
„Што се тиче простора у центру града, понуда је слаба. Све више људи покреће сопствени бизнис, или раде на даљину, па расте потражња за флексибилним канцеларијским просторима“, наглашава саговорница из Краљева.
Шта је битно закупцима у престоници
Градитељи све теже долазе до локација за градњу пословних зграда, јер недостају велике парцеле, посебно у престоници. Пословни простор углавном закупљују представници страних компанија и банке.
Грађевински инжењер Катарина Гајић из београдске компаније „Реал Естате“ набраја да је поред акустике простора, често битан и намештај.
„Битни су и услови грејања, хлађења, квалитета ваздуха. Такође, није исто када један простор закупљају програмери и ИТ фирме и када су неке друге намене у питању“, каже Гајићева.
Београд – мека градње и потражње
Закуп је највиши у Београду и плаћа се од 20 до 100 евра по квадрату на најтраженијим локацијама. Милош Грдинић из „Делта Реал Естате“ наводи да на тржишту Београда доминира пословни простор на Новом Београду.
„Али у последњих годину до две, и тржиште центра града је прилично активирано, где имамо одређене зоне и делове старог дела Београда. Ту се реновирају неке од постојећих зграда и самом реконструкцијом инвеститори, односно власници, доводе их на ниво такозване А класе“, истиче Грдинић.
Стручњаци подсећају и да у центру престонице, али и у Новом Београду, постоје објекти који деценијама нису завршени и који би наредних година могли да оживе, односно, да постану квалитетне пословне зграде.
Vesić: Obnova železničkog mosta u Senti gotova sredinom maja, mesec dana pre roka
Преузмите андроид апликацију.