У четвртак, 22. маја 2025. године, на Међународни дан биодиверзитета, Млади истраживачи Србије (МИС) угостили су, заједно са ЈП Војводинашуме, амбасадорку Шведске Њ.Е. Шарлоту Самелин у Специјалном резервату природе „Обедска бара”.

Иако све више људи схвата да је биолошка разноврсност веома важна за будућност, и даље су људске активности узрок нестајања многих врста. Упркос свом технолошком напретку и даље у потпуности зависимо од здравих екосистема за нашу воду, храну, лекове, одећу, гориво и енергију.
„Када биодиверзитет има проблем, човечанство има проблем” поручују из УН-а, а Млади истраживачи Србије, који већ скоро 50 година раде на заштити природе и очувању биодиверзитета кроз едукацију, јачање сарадње свих актера и волонтирање, представили су амбасадорки Самелин како се разноврсност екосистема, врста и гена чува на Обедској бари. Додатно, представљено је како се решењима заснованим на природи чувају и екосистеми и људска насеља од негативних утицаја климатских промена.

„На овај Међународни дан биодиверзитета, част ми је да посетим Обедску Бару – један од највреднијих мочварних екосистема у Србији и витално уточиште за бројне врста птица. Ово подручје симболизује важност очувања биодиверзитета за здравље наше планете и будућих генерација. Шведска је поносна што подржава напоре Србије кроз партнерства са цивилним друштвом, укључујући и Младе истраживаче Србије, чији је рад на обнови и заштити овог јединственог станишта заиста инспиративан. Заједно градимо одрживију и природно позитивнију будућност”, изјавила је Амбасадорка Самелин.
Обедска бара, једно од најстаријих заштићених подручја на свету, чија прва административна заштита датира из 1874. године, је аутентичан сплет мртваја, бара, окана, мочварне вегетације, влажних ливада и шума, са изузетно богатим екосистемским и специјским биодиверзитетом.
„Након више од четврт века од организације првог међународног радног волонтерског кампа на Обедској бари, са сигурношћу можемо да тврдимо да овај наш јединствени приступ заштити природи даје велики допринос њеној обнови, успостављању равнотеже између људских и природних заједница, мобилисању становништва на очувању заштићених подручја и сарадњи грађана, организација цивилног друштва управљача заштићених подручја. Веома смо захвални Шведској што је препознала потенцијал овог приступа и што, заједно са ЕУ, подржава иновативне методе у заштити и обнови екосистема Србије”, рекла је Тања Петровић, извршна директорка Младих истраживача Србије.

Кроз пројекат „Повратак ибиса”, Млади истраживачи Србије, ЈП Војводинашуме, Покрајински завод за заштиту природе и општина Пећинци су очистили више од сто хектара влажних ливада, што је допринело повећању број птица које се гнезде на Обедској бари, а 2016. је након више од 50 година виђен и ибис.
Нове влажне ливаде су постале повољна места за мрест риба, репродукцију водоземаца и гмизаваца, као и за опстанак бројних врста зељастих биљака.

Повећано је интересовање становника Купинова и Обрежа за очување Обедске баре а захваљујући волонтерима из иностранства Обедска бара (њена лепота, значај, традиција) постала је препознатљива широм света.
Шведска, заједно са Европском унијом подржава обнову Обедске баре и у оквиру иницијативе Програма Уједињених нација за развој (УНДП) „ЕУ за Зелену агенду у Србији”.

Преузмите андроид апликацију.