Direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, dr Jelena Begović predstavila je nacionalni projekat BIO4 Kampus na manifestaciji Ekspo 2020 u Dubaiju na konferenciji “Serbia Country Business Briefing”.
“BIO4 Kampus” svojevrsni je odgovor Srbije na nezadrživ razvoj nauke i tehnologije i povezivanja veštačke inteligencije, robotike, interneta stvari sa nanotehnologijom, biomedicinom, biotehnologijom, i predstavlja želju da se na jednom mestu skoncentrišu znanje ideje i infrastruktura, a Srbija postavi na svetsku mapu kada su istraživanja i razvoj u pitanju, istakla je dr Jelena Begović.
BIO4 Kampus
Država Srbija tokom poslednjih deset godina ulaze velika sredstva, trud i znanje u razvoj najnovijih tehnologija, istraživanja i zakonsku regulativu kako bi uspešno držala korak sa najnovijim svetskim naučnim, istraživačkim i razvojnim projektima. Zato je na sednici Vlade 26.09.2021. godine usvojena Iniscijativa za izgradnju BIO4 Kampusa u Beogradu u kojem će se nalaziti:
– Institut “Torlak”
– Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo IMGGI (čiji director je dr Jelena Begović)
– Farmaceutski i Biološki fakultet,
– ispostava Naučno-tehnološkog parka Beograd za BIO4 startape,
– razvojna odeljenja farmaceutskih, biomedicinskih i biotehnoloških kompanija,
– deo Instituta za veštačku inteligenciju
– Institut za medicinska istraživanja,
– Institut za multidisciplinarna istraživanja
– proizvodni kapacitet i drugi sadržaji.
Samo tržište BIO4 oblasti će za nekoliko godina u svetu vredeti više od trilion dolara, a Srbija želi da na tom tržištu bude aktivan učesnik.
Ambicija je da “BIO4 kampus” postane prvi ovakav kampus u širem regionu kao prepoznatljiva tačka na globalnoj mapi razvoja u oblastima biomedicine, bioinformatike, biotehnologije i biodiverziteta. To su oblasti od posebnog interesa za Srbiju, a tehnološki napredak suštinski menja dosadašnji pristup zdravlju i predstavlja, pored podizanja kvaliteta života stanovništva, značajnu priliku za ekonomski razvoj naše zemlje, navedeno je u zaključku Vlade Republike Srbije 2021. godine.
Kako je predviđeno planskim dokumentom, Kampus će se graditi na površini od oko 7,9 hektara i imaće orijentacioni kapacitet za prihvat hiljadu studenata visokoškolske ustanove i još 300 studenata/korisnika u ustanovama studentskog standarda.
Tokom septembra prošle godine raspisan je konkurs za idejno urbanističko-arhitektonsko rešenje faze A ovog kampusa.
Ne staje se samo na planiranju i izgradnji, već su započeti prvi razgovori oko saradnje sa najprestižnijim Institutima u svetu. Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež i dr Jelena Begović razgovarali su sa Drorom Fikslerom, direktorom Bar-Ilan Instituta za nanotehnologije i napredne materijele (BINA) u Izraelu o mogućnostima realizacije zajedničkih projekata, među kojima je i saradnja u okviru BIO4 kampusa.
Čadež je tom prilikom istakao da je Srbija spremna da primeni znanja i iskustva Izraela u razvoju inovacija i nanotehnologija i postane regionalni hab za umrežavanje sa renomiranim izraelskim institutima, univerzitetima, startap i inovacionim centrima.
Razvoj biomedicine i digitalizacija zdravstva u Srbiji – stvaranje budućeg zvanja: bioinformatičar
Kampus BIO4 će biti smešten u neposrednoj blizini Instituta za virusologiju, vakcine i serume “Torlak” i novog sedišta Agencije za lekove i medicinska sredstva, sa kojima će činiti jedinstvenu biomedicinsku celinu. U kampusu će se razvijati i startup-ovi koji će se baviti medicinskim istraživanjima, jer je okruženje takvo da podržava istraživanja i razvoj iz ovih oblasti, a to će značajno pojačati prisustvo i interes farmaceutskih, biomedicinskih i biotehničkih kompanija koje se trenutno razvijaju u svetu, najviše i zbog tekuće pandemije koja potresa celu planetu.
Dr Jelena Begović je nedavno izjavila – „Svesni smo nezadrživog razvoja, ali i povezivanja veštačke inteligencije (AI), robotike, interneta stvari (Internet of things), nanotehnologije, genetičkog inženjerstva, biotehnologije. Primetna su i tri trenda – digitalizacija zdravstva, razvoj biomedicine i generisanje velike količine podataka”.
Ovi „revolucionarni bumovi“ traže novine u obrazovanju i fleksibilne sisteme koji mogu da prate promene i iznedre stručnjake u oblastima koje do pre par decenija nisu bile poznate, na primer, bioinformatičare. Odgovore i rešenja na savremene izazove, ističe Begovićeva, daje projekat BIO4 kampus: – „Kampus predstavlja nacionalni projekat izgradnje jedinstvenog kompleksa u okviru kojeg će se okupiti stručnjaci, znanje i infrastruktura. Ideja vodilja jeste da Srbija bude prepoznatljiva na globalnoj mapi istraživanja i razvoja.
Kampus će postati mesto susreta i komunikacije, gde velike biofarmaceutske i biotehnološke kompanije mogu da uspostave saradnju sa naučnicima različitog profila, kliničarima, startap kompanijama, preduzetnicima i razvijaju proizvode koji će živote svih nas učiniti boljim i kvalitetnijim. Ovaj centar treba da privuče i deo naše dijaspore, omogući protok ljudi u oba smera, intenzivira internacionalizaciju nauke privlačenjem stručnjaka iz regiona i čitavog sveta“.
Neverovatno je koliko Srbija tokom proteklih desetak godina napredovala u oblasti nauke, razvoja i ulaganja u nove tehnologije. Ovakve dobre primere treba što više promovisati, i pokazati koliko se država bori i koliko pruža mladim, obrazovanim stručnjacima da se razvijaju, napreduju i da ostanu u svojoj zemlji. Srbija stvara mogućnosti!
Preuzmite android aplikaciju.