Alternative za meso mogu izgledati i biti pripremljene kao pravo meso, ali naučnici kažu da njihova ishrana možda nije ista.
Istraživači su uporedili su 36 uzoraka hrane – 18 poznatih biljnih „mesa“ sa 18 vrsta mlevene govedine. U svakom uzorku su merili broj metabolita, malih molekula koji čine hranljive materije u hrani.
Studija je otkrila da govedina sadrži 22 metabolita koji nemaju alternativu biljnoj bazi. U međuvremenu, biljno meso je sadržalo 31 metabolit koji pravo meso nije. Istraživači su otkrili da su najveće razlike u vitaminima, aminokiselinama i vrstama zasićenih i nezasićenih masnih kiselina.
Alternativni proizvođači mesa oponašaju izgled, ukus i teksturu mesa sa molekulima soje koji sadrže gvožđe, a proteine obogaćuju sojom, graškom i drugim sastojcima na biljnoj bazi.
Pored toga, neki alternativni proizvodi od mesa sadrže vitamine poput B12 kako bi stvorili sličan nutritivni profil kao pravo meso. Studija je, međutim, otkrila da je nekoliko metabolita koji su vitalni za ljudsko zdravlje pronađeno isključivo ili u većim količinama u govedini, uključujući kreatin, spermin, anserin, cisteamin, glukozamin, skvalen i omega-3 masnu kiselinu DHA (dokozaheksaensku kiselinu).
Ovi hranljivi sastojci su važni za naš mozak i druge organe, uključujući mišiće. Ali neki ljudi koji više vole vegansku ishranu mogu da žive zdravo, to je jasno. Za potrošače koji čitaju etikete na hrani, alternative mesu mogu biti nutritivno zamenljive.
Ali ako pogledate iza zavese i pogledate proširene profile hrane, videćete da postoje velike razlike između mesnih i biljnih alternativa.
On, međutim, ističe da to ne znači da je jedna opcija bolja od druge, već da se biljne i životinjske namirnice mogu dopunjavati jer daju različite hranljive materije.
Preuzmite android aplikaciju.