Početna > Srbija
Srbija

„Biblioteka 21. veka“ u Subotici

Gradska biblioteka u Subotici, u susret novim tehnologijama i navikama čitalaca, krenula je sa razvojem koncepta „Biblioteka 21. veka“. nakon izgradnje nove čitaonice, razvoj ovog koncepta ide u tri pravca koji podrazumevaju nove internet tehnologije. Zavičajna štampana baština već sada je dostupna javnosti, besplatno i višejezično.
Foto: RTV/Boris Šuman

„Inovativni web bibliotekar godine“. Titula koju je direktor Gradske biblioteke Dragan Rokvić u Subotici zavredeo svojim angažmanom na društvenim mrežama, na kojima uz arihvske fotografije prenosi fragmente iz života stvaralaca koji su rođeni ili deo svog života proveli u Subotici, odnosno dela koja su nastala ili koja govore o ovom gradu.

„Nova vremena zahtevaju sasvim novi pristup. To su kratki postovi koji privlače pažnju, sa nekim kuriozitetima i sa nekim dragocenostima iz kulturne i uopšte istorijske baštine grada. Ali cela ta priča je deo šireg koncepta koji razrađujemo u novoj čitaonici. Taj koncept, kao što sam rekao, je koncept Biblioteka dvadeset i prvog veka, gde nastojimo da sve nove instrumente, svega onoga što je bibliotekarstvo u dvadeset i prvom veku involviramo u praksi, upravo ovde u ovoj novoj čitaonici“- kaže Rokvić.

Druga dva pravca pomenutog koncepta su digitalizacija i web prezentacija zavičajnog odeljenja, na kojima radi mlada doktorantkinja Anita Lalić. Njeni napori dostupni su svima na adresi digitalna.subiblioteka.rs gde mogu da se upoznaju sa bogatim digitalizovanim izdavačkim nasleđem Subotice.

„Ona se razvrstava u šest kategorija. Imamo kategoriju knjige, zatim imamo listove i časopise, plan je da sakupimo fotografije, znači da imamo foto materijale, imamo note i, na kraju, plakati i brošure i rukopisi se mogu naći u digitalnim formatima“ – ističe ona.

Dodatno bogatstvo ove digitalne biblioteke jeste njena višejezičnost, pošto su sadržaji dostupni putem četiri jezika.

Program o usmenoj književnosti održan u Etnografskom muzeju

 

Preuzmite android aplikaciju.