Kemal Kiličdaroglu, koji je sa Redžepom Tajipom Erdoganom ušao u drugi krug predsedničkih izbora u Turskoj, predsednik je Republikanske narodne partije (CHP) poslednjih 13 godina, i, kako navode svetski mediji, sušta je suprotnost Erdoganu.
Bi-Bi-Si ocenjuje Kiličdaroglua kao mirnog i staloženog čoveka, toliko da “ponekad izluđuje čak i sopstvene kolege“, što je u suprotnošću sa “snažnim“ turskim predsednikom.
U analizi njegove karijere i njegovih šansi na izborima, britanski javni servis navodi da Kiličdaroglu nije očigledan kandidat za izbore, ali da je uprkos tome od 2010, kada je izabran za predsednika svoje stranke, gradio reputaciju i da se danas smatra jednim od najrespektabilnijih političara u Turskoj.
Kiličdaroglu rođen je 1948. u gradu Tundželi na istoku zemlje, u porodici manjinskih Alevitskih muslimana, studirao je ekonomiju u Ankari i nakon godina karijere u javnim službama, stekao je reputaciju zakletog borca protiv korupcije.
“Kada sam ga upoznala, pomislila sam da on nije revolucionarni vođa, već više čovek evolucije. On se fokusira na svoj cilj, drži ga se neverovatno spokojno i pridobije vas za svoju stvar. Veoma je usredsređen kada se odluči na nešto“, rekla je bivša partijska koleginica Melda Onur.
Nakon što je sedam godina bio član parlamenta, bio je kandidat za gradonačelnika Istanbula, a uprkos porazu, stekao je poštovanje pošto je osvojio 37 odsto glasova.
Kiličdaroglu je preživeo niz nasilnih napada tokom svoje političke karijere, pa se za njega smatra da je turski političar koji je najčešće bio meta napada, a na poslednjim mitinzima uoči jučerašnjih izbora nosio je pancir.
Kada je 2014. trebalo da se obrati poslanicima svoje stranke, posetilac skupštine ga je davaputa udario, ali je Kiličdaroglu mirno reagovao i nakon incidenta rekao da je “put ka demokratiji prepun prepreka“.
Njegov konvoj je 2016. napala je kurdska militantna grupa PKK, a sledeće godine izbegao je pokušaj bombardovanja Islamske države.
Preživeo je pokušaj linča 2019. na sahrani jednog vojnika, a nakon što ga je policija odvela na sigurno, on je rekao: “Ovi pokušaji nas ne mogu zaustaviti“.
U 13 godina na čelu CHP-a, on je učinio svoju stranku privlačnijom za različita glasačka tela, odnosno, kako je sam rekao, “prigrlio je različite boje u zemlji“.
Na video snimcima koje je objavljivao na društvenim mrežama, mladim glasačima se obraćao na temu osetljivih političkih pitanja, kao što je pitanje Kurda ili manjinski Alevita.
Uspeo je da iza sebe ujedini šest opozicionih partija, koje, kako se navodi, nemaju mnogo toga zajedničko.
„Nikada nisam čuo ni reč mržnje iz njegovih usta. On bi mogao da se naljuti na nekoga, ali se smiri i onda toj osobi lako oprosti“, rekao je njegov blizak saradnik Okan Konuralp.
Turska ide ka drugom krugu predsedničkih izbora jer rezultati na osnovu 98,55 odsto prebrojanih glasova juče održanog prvog izbornog kruga pokazuju da je aktuelni predsednik Erdogan osvojio 49,39 odsto glasova, a l Kiličdaroglu 45 odsto.
Ni Erdogan, kandidat Stranka pravde i razvoja (AKP) ni Kiličdaroglu nisu uspeli da u prvom krugu osvoje više od 50 odsto glasova koliko je potrebno za pobedu i odmeriće snage u drugom krugu koji će biti održan 28. maja.
Erdogan zadovoljan preliminarnim rezultatima prvog kruga predsedničkih izbora
Preuzmite android aplikaciju.