Ove supstance pozitivno utiču kod probave, a mogu da pomognu i u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Beta glukani su dugi lanci međusobno povezanih molekula prostih šećera (glukoze). Ovi lanci su povezani beta glikozidnom vezom. Nalaze se u ćelijskim zidovima ovsa, ječma, kvasca, algi. Najčešće se pod tim terminom koriste kao suplementi za jačanje imuniteta i probave, a s obzirom na to da ih je moguće naći i u namirnicama, mogu se unositi i putem hrane.
Glukana ima u ovsenoj kaši i pahuljicama.
Po načinu vezivanja postoje dva glavna tipa beta glukana:
– iz žitarica: ovaj tip glukana je dobar za regulaciju probave. S obzirom na to da je nerastvorljiv u vodi, smanjuje se apsorpcija šećera, povećava osetljivost na insulin i naravno povećava viskozitet u crevima. Osećate se sito, ispunjeno, bez naglog povećanja nivoa šećera u krvi. Beta glukani smanjuju holesterol u krvi sprečavanjem apsorpcije holesterola iz hrane u želucu i crevima.
Iz kvasca i gljiva: za razliku od prethodnog deluju prvenstveno kao imunomodulatori. Ovaj tip glukana osnažuje odgovor imunog sistema u odbrani od raznih infekcija prouzrokovanih virusima i bakterijama. U toku zimskih meseci kada su respiratorne infekcije najčešće, preporučljivo je uzimati suplemente na bazi beta glukana ovog tipa.
Pored toga, beta glukani se takođe koriste i kod bolesti srca i visokog holesterola. Koriste se i za mnoga druga stanja, ali nema dobrih naučnih dokaza koji podržavaju mnoge od tih upotreba.
U ishrani se beta glukani pored ostalog koriste i kao dodatak u proizvodima, kao što su prelivi za salate, smrznuti deserti, pavlaka i namazi od sira.
Beta glukani su pokazali efikasni u prevenciji kardiovaskularnih bolesti. Namirnice bogate beta glukanima mogu se koristiti u okviru uravnotežene ishrane (sa manje masnoće i holesterola) za sprečavanje srčanih bolesti.
Istraživanja pokazuju da osoba mora svakodnevno da unosi najmanje 3,6 grama beta glukana ili drugih rastvorljivih vlakana kako bi smanjila rizik od srčanih bolesti.
Proizvodi od ovsa i ječma sadrže velike količine beta glukana. Takođe, konzumiranje beta glukana proizvoda od ovsa ili ječma tokom nekoliko nedelja smanjuje ukupni holesterol i LDL ili „loš” holesterol (lipoprotein male gustine) kod osoba sa visokim holesterolom. Prosečna doza beta glukana je između tri i deset grama dnevno.
Mehanizam delovanja je sledeći: beta glukani iz gljiva imaju delove strukture same gljive, pa se imuni sistem pokreće jer smatra da je napadnut gljivičnom infekcijom. Kako glukani nemaju mogućnost izazivanja bilo kakve infekcije, imuni sistem ulazi u režim mirovanja i organizam je spreman za borbu i pre nego što se patogen pojavi.
Ovo aktiviranje imunog sistema je veoma bitno kod osoba oslabljenog imuniteta, naročito u zimskom periodu, kao i u borbi protiv bolesti kovid 19.
Lekari preporučuju unošenje preparata na bazi beta glukana kao prevenciju, ali i nakon preležalog kovida 19.
U svetu se u poslednje vreme vrše razna istraživanja efikasnosti beta glukana. Postoje izvesni dokazi da beta glukani pozitivno utiču kod polenske groznice i infekcija nakon operacija, a mnogi veruju da pomažu kod ekcema, oboljenja disajnih organa, ali i dijabetesa.
Preuzmite android aplikaciju.