Србија има више од 60 одсто жена у научним институтима, на факултетима више од 50 одсто, и ту је значајно боља од просека ЕУ, изјавила је синоћ министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић.
“То треба да негујемо и то треба да будемо поносни на то“, рекла је Беговић за Танјуг после предавању о Милеви Марић Ајнштајн, одржаном у Француском институту у Београду.
Беговић је оценила да је канадска физичарка Полин Гањон, која је одржала предавање, посветила део каријере да докаже да је научни рад Алберта Ајнштајна био симбиоза између Милеве Марић Ајнштајн и њеног супруга, која је донела велика открића човечанству.
Подсетила је да је Милева Марић Ајнштајн, нажалост, скоро пала у заборав, чак и у Србији, а да ван граница Србије, како је рекла, “скоро нико за њу није ни чуо“.
„У свету још постоје препреке за жене за бављење науком, њихова открића пролазе незапажено или су додељена другима“ закључила је Беговић.
Беговић је претходно на предавању рекла да је Србија боља од многих земаља ЕУ, јер има висок проценат жена која се бави науком.
Представник канадске амбасаде у Србији Дејвид Морган оценио је за Танјуг овај догађај као велику част за његови земљу.
Оценио је и да је јако битан податак који је изнела министарка Беговић о проценту жена које се баве науком у Србији, и да њено пристуство на предавању показује велики значај који Србија додељује науци.
Морган је казао да је Србија „предводница чопора“ испред земаља Европе и Северне Америке по броју жена научница, и да, ако је неправда учињена Милеви Марић у прошлости, на овај начин је исправљена.
Физичарка Полин Гањон је на предавању изнела податак да је на студијама физике у Цириху Милева Марић била тек пета жена која је примљена на тај универзитет.
Преузмите андроид апликацију.