Почетна > Србија
Србија

Беговић: Нема више сумње да су наука и привреда савршен спој

У Привредној комори Србије данас су организовани „Дани науке и привреде 2023“, а догађај је отворила министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић која је том приликом истакла да више нема сумње да су наука и привреда савршен спој и чврсто повезане и зависне једна од друге.
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Ако гледамо са аспекта науке она може имати кључну улогу у развоју привреде пре свега, јер обезбеђује нове технологије, нова знања и иновације које се примењују у индустирји. Наука често руши границе и кроз нове технологије чак намеће и трендове и усмерава потребе тржишта и на тај начин наука доводи до повећања продуктивности, ефикасности у привреди. Нове технологије као што су роботика, вештачка интегенција заиста мењају производњу, привреду логистику, али и пратеће области као што су банкарство, осигурања или маркетинг, рекла је Беговић.

Она је додала да је наука извор идеја и треба да буде покретач развоја Стартап екосистема који, како је рекла, дефинитивно у данашњем времену постаје кључан и за економски раст и за метеријализацију иновација.

Многе стартапове оснивају научници, истраживачи који су ново решење или технологију развили баш у својој лабораторији током свог научно истраживачког рада“, рекла је Беговић и додала да то министарство и влада желе да подрже оснивање старатп компанија које долазе из академске заједнице и које се оснивају на факултетима и институтима.

Она је рекла да мало треба да се са 500 стартап компанија које постоје уђе у експоненцијални раст.

Беговић је истакла да је Привредна комора Србије једна од карика која спаја, како је рекла, ова наизглед два удаљена света, а које је неопходно приближити.

Научници могу да пронађу примену својих истраживања док предузећа могу да користе најновије технологије и иновативна решења у својим пословањима“, рекла је Беговић и оценила да академска заједница треба још висе да се укључи и да се заједно ради на приблиажвању привреде и науке.

Руководилац групе за спровођење финанасијске подршке малим и средњим предузећима и стратешку анализу Министарства Анкица Момчиловић рекла је да је у нашем региону и глобално препозната веза између иновација и продуктивности и њеног доприноса већој додатној вредности привредног резултата и уопште конкурентности једне привреде.

Тако да многе владе укључујући и нашу почињу да стварају окружење погодно и за иновације и за развој знања. У исто време ради се и на томе да се појача капацитет за иновације на нивоу предузећа и мислим да је управо тај део битан, тај холистички приступ, како на макро нивоу држава са своје стране тако подржати и саму фирму по питању иновација, рекла је Момчиловић.

Директор компаније ФЕСТО Србија и нови председник Савета за сарадњу науке и привреде Привредне коморе Србије Иван Зекавица рекао је да компанија ФЕСТО доста сарађује са академском заједницом као и да пуно иновација долази из области сарадње науке и те компаније.

Данашња динамика је таква, очекује се да иновације буду много брже него што је то било раније, традиционална техника развоја иновација и иновационих процеса, померања корак по корак није висе довољлно брзо и не можете да будете лидер ако радите на традиционални начин“, рекао је Зекавица.

Он је рекао да у Савету постоји пуно компанија које имају искуства и знања која могу да пренесу из других земаља те да се то може искористити да све буде много брже.

Зекавица је нагласио да су приоритети Савета у наредном периоду израда и креирање техничке платформе која би допринела бржем трансферу знања и технологија, са идејом да се боље искористе резултати научно истраживачког рада који постоје у Србији, затим препознавање потенцијала индустријских доктората.

Догађај је организовала Служба за иновације ПКС у сарадњи са ЕИТ Manufacturing (иновативне заједнице) а, у оквиру Савета за сарадњу науке и привреде ПКС.

Програм се одржава у просторијама Привредне коморе Србије а организоване су две панел дискусије: „Програми финансирања иновација у малим и средњим предузећима фокус на европске перспективе“ и „Програми финансирања иновација у малим и средњим предузећима фокус на домаће перспективе“.

Циљ догађаја је сарадња науке и привреде кроз представљање додатних подстицаја ка приватним и јавним улагањима и развоју иновационог потенцијала у Србији тако што привредним друштвима и истраживачима из академских кругова омогућава да своје идеје изнесу на тржишту, отворе нова радна места и прошире привредну активност.

Дан отворених врата Факултета техничких наука за будуће бруцоше 1. априла

 

Преузмите андроид апликацију.