Овогодишњи Сајам технике и техничких достигнућа забележио је 30 одсто већу посећеност, специјални гост сајма била је Кина са својих 30 компанија излагача и осим што посећеност показује да људи виде снагу науке у свакодневном животу, шаље се јасна порука да „наука не познаје границе“, рекла је министарка науке, технолошког развоја и иновација Јелена Беговић на церемонији затварања сајма.
„Велика ми је част да се поново обратим на затварању 66. Међународног сајма технике. Свим учесницима и посетиоцима захваљујем на памети, труду, енергији и иновативности захваљујући којој смо мало померили границе ове једне изложбе која, како сам чула коментаре, почиње да изгледа као једна озбиљна светска изложба везана за науку и иновације“, рекла је министарка.
Додала је да је бројке посетилаца и излагача показује колика је снага у науци, али и колико су важне иновације, колико технолошке иновације и технолошки развој утичу на свакодневни живот.
„Као друштво треба интензивно да радимо на даљој едукацији, на иновацијама. Било је сјајних иновација овде и ја се надам да ће од ових идеја настати нове стартап компаније и да ће нека доживети успех и на нашем и светском тржишту, а видим да има тај потенцијал“, оценила је министарка.
Беговић је амбасадору Кине у Србији Ли Мингу доделила захвалницу за учешће Кине на сајму, а он је том приликом истакао да је Кина ове године први пут била почасни гост као и да су успешно сведочили о новим границама развоја науке и технологије.
„Наука и технологија чине свет бољим, као и пријатељство наших народа и сарадња у области наука и технологија. Недавно је председник Си Ђин Пинг боравио у Србији са председником Вучићем договорили су се да иноватрска сарадња буде нова тачка раста у билатералним односима. Са повећаним улагањем Владе Србије у иновациону инфраструктуру, иновације у науци и технологији су оствариле велики напредак, а међународни и регионални утицај Србије значајно се повећао“, рекао је Ли.
Додао је да су Србија и регион централно-источне Европе једни од најважнијих партнера Кине у науци и технологији, а да ће Кина у будућности наставити да подржава концепт отворене сарадње, од које сви имају корист.
„Да се држимо изворног духа сарадње и наставимо традиционално пријатељсво Кине и Србије“, поручио је Ли.
Поставку Србије на овогодишњем Сајму технике чинило је 114 појединачних поставки, 63 излагача и више од 30 компанија из Кине, на два нивоа, односно 6.000 квадратних метара.
Dodik: Rezolucijom su uspeli samo da trajno zapečate sudbinu BiH
Преузмите андроид апликацију.