Први становници Бегеча били су сељаци који су бежали од “зулума проклете Јерине“, жене деспота Ђурађа Бранковића за време градње смедеревске тврђаве.
Након што је насељено, такозваним, бегачима, ово насеље добило је име Бегеч.
У Бегечу постоји толико дестинација које морате посетити, али оно што га чини најаутентичнијим је Бегечка јама.
Интересантан податак је и да се на месту на коме се сада налази Бегечка јама налазило старо село које је поплављено пре више од сто година, и да се на дну Јаме и даље налазе његови остаци иако је оно премештено на локацију на којој се данас налази.
До пре неколико година када је водостај Дунава низак у Бегечкој јами могао је да се види крст старе цркве.
Бегеч је у својој историји претрпео многе жртве за наш град, те су тако 1965. многе куће страдале у суровој поплави до које није дошло природним путем, већ је миниран како би се спасао Нови Сад.
Значај овог села огледа се у многим стварима, али не знамо да ли сте знали да је Бегеч неизоставна станица на европској бициклистичкој рути, те се од Шварцвалда до Црног мора долази, ни мање ни више, него бегечким насипом.
За више интересантних новосадских прича кликните овде.
Црква и стара чесма са артеријском водом само су део неизоставног културног наслеђа овог места, док урбана легенда говори да онај који попије воду са артеријског бунара остаје заувек у Бегечу.
Ово сеоце са душом пуно је аласа, иако се живот свугде убрзава, многи и даље живе од риболова, ратарства и повртарства.
Поред занимљиве историје, посебност јаме огледа се и у прелепој природи често украшеној лабудовима, и кануима.
Она је, поред своје лепоте, свакако и корисна јер припада Националном резервату који поседује многе угрожене биљке и животиње и представља други и трећи степен одбране од поплава.
Бегечка јама као заштићено подручје.
Лети је ово место права туристичка атракција за све оне којима је море далеко, а до ове стране Дунава посетиоци могу да се довезу како колима, тако и скелом што представља још једну атракцију.
Препоручујемо да што пре посетите Бегеч и пробате најукусније рибље специјалитете на Чарди код Браше, а уз добру клопу сигурни смо да ћете чути и неку од занимљивих локалних легенди, као ону, рецимо, о бегечкој Нани.
Наиме, у Бегечу је некада давно живела једна Нана, која је искористила слободно време да се окупа у Дунаву а на крају нестала у истом.
Дигла се озбиљна потрага, и цело село је кренуло да је тражи низводно од Дунава, једино је Нанин син упорно говорио: “Та, немојте ићи низ Дунав! Она вам је цео живот терала контру, уз “очин“, та, и сад је она кренула контра, уз Дунав! Знам ја њу!“
Зато се, и данас, за све оне који воле да контрирају често каже: “Тераш контру ко бегечка Нана!“
Преузмите андроид апликацију.