Glavni grad Austrije se redovno opisuje u superlativima i nije slučajno što su naše bake znale da kažu da je “sve u redu, kao u Beču”. Osim što je jedan od najlpeših gradova Evrope, često je proglašavan i za najbolji grad za život na starom kontinentu.
Nije ni čudo, jer ovde, između ostalog, voda u vodovod stiže direktno sa Alpa, zelene površine su sveprisutne, gradski prevoz funkcioniše besprekorno, a studiranje je besplatno.
Lepota jeste u očima posmtrača, ali Beč je sa svojim baroknim ulicama i carskim palatama objektivno impresivan. U ovakvoj očaravajućoj scenografiji gde sve vrvi od bogate istorije, smeštena je neverovatna ponuda umetničkih i kulturnih remek-dela, ali i ona druga kultura, svakodnevnog života. Život u Beču je tako i uživanje u otmenim kafićima, šetnja kroz velelepne gradske parkove ili vožnja biciklom savršeno uređenim stazama.
Iako se u ovaj komšijski grad iz Novog Sada putuje uglavnom na vikend, a neki putnici ni ne stignu dalje od autleta, nekoliko dana nikako nije dovoljno da se obiđu sve što Beč ima da ponudi. Čak i sami stanovnici Beča kažu da su im trebale decenije da posete sve njegove muzeje i druge kulturne institucije.
Od nadaleko poznatih Belvedere, Hofburga i Šenbruna, preko “muzejske četvrti” gde se nalazi Klimtov proslavljeni “Poljubac”, pa do raskošnih carskih apartmana Franca Jozefa, kulturno, istorijsko i umetničko nasleđe je beskonačno.
Šenbrun je definitivno biser grada. Raskošna letnja palata Habsburgovaca danas je deo UNESCO svetske baštine. Od njenih 1441 sobe, 40 je otvoreno za javnost, a takozvana carska tura vodi kroz 22, uključujući privatne apartmane Franca Jozefa i obožavane carice Sisi.
Velika tura obuhvata i preostalih 18 soba i uključuje enterijere iz 18. veka iz vremena Marije Terezije. Palatu okružuju prelepe bašte, u čijem sklopu se nalazi i gradski zoološki vrt. Aktivan od 1752. danas je najstariji zoološki vrt koji i dalje funkcioniše.
Osim opštepoznatih, ne treba propustiti ni skrivene lokacije i manje poznata mesta, jer je Beč grad koji se ne može upoznati samo kroz turističke atrakcije. Njegova prava lepota leži u skrivenim detaljima, u starim ulicama koje pričaju priče, u vrtovima koji skrivaju tajne, i u gradskoj atmosferi koja neprestano inspiriše.
Dok šetate kroz famoznu Mariahilfer šoping ulicu ne zaboravite da potražite i mrežu skrivenih pasaža i dvorišta koja čine Beč mestom gde je svaki korak putovanje kroz vreme. Jedan od tih pasaža, “Durchhaus“ na adresi Spittelberggasse 3, čuva priču iz doba kada su bogati trgovci koristili tajne prolaze kako bi se diskretno kretali između uličica, dok su drugi deo tih pasaža koristili kao skladišta. Danas, ova mala dvorišta nude spokojne trenutke, udaljene od gradske vreve, gde možete osetiti atmosferu starog Beča.
Da Beč nije samo klasika pokazuju zgrade Fridensrajha Hundertvasera, kao što je šarena Hundertvaserhaus, sagrađena osamdesetih godina.
Ova ekstravagantna stambena zgrada pripada gradu, a oplemenjena je sa oko 250 stabala i grmova i raspolaže sa 52 stana, 4 poslovna prostora, te sa 16 privatnih i 3 zajedničke krovne terase. Tu je i jedinstvena zgrada HoHoWien, koja predstavlja jednu od najviših drvenih zgrada na svetu i divan je primer održive arhitekture i modernog dizajna.
Treba pomenuti, a i posetiti zgrade Gasometar, na kojoj su od kraja devedesetih radili timovi poznatih arhitekata kako bi preuredili četiri stogodišnja gasometra u novi urbani stambeni kompleks.
A ako bismo morali da odaberemo najkul deo grada, bio bi to Spittelberg. Nadomak muzejske četvrti, poznat je i kao “bečki Monmartr”, ovaj nekada radnički kvart danas je jedno od najšarmantnijih mesta u Beču. Smeštena u 7. okrugu, ova mala oblast puna je uskih, kaldrmisanih ulica i zgrada iz 18. i 19. veka koje su pažljivo restaurirane. Njegovi mali butici, galerije, zanatske radnje i udobni kafići pružaju autentičan osećaj života u Beču.
Tokom zime, Spittelbergpostaje čarobno mesto zahvaljujući jednom od najlepših božićnih marketa u gradu, gde se možete izgubiti među svetlucavim lampicama, mirisima kuvanog vina i domaćih slatkiša. Iako nije na turističkim mapama, Spittelberg je prava oaza za one koji žele da dožive Beč kroz autentične lokalne prizore.
Za kraj, što se tiče gurmanluka, osim nama dobro poznatih slatkih specijaliteta kao što su saher torta, knedle i štrudla od jabuke, u Beču se može uživati i u – vinu. Beč je jedan od retkih gradova koji ima vinograde unutar svojih granica, a najbolji način da ih iskusite je kroz posetu jednom od tradicionalnih “heurigera” (vinarija) u Grinzingu.
Grinzing je pitoma, zelena oblast u 19. okrugu, poznata po svojim vinogradima i autentičnim vinarijama. Heuriger je poseban tip vinarije gde se služi vino iz poslednje berbe, uz jednostavne, ali ukusne lokalne specijalitete. Posetioci ovde mogu uživati u domaćem vinu, svežim sirevima, suvom mesu i raznim domaćim jelima, sve to uz opuštenu i prijatnu atmosferu.
Šetnja kroz vinograde i uživanje u pogledu na Beč sa neke od terasa je neponovljivo iskustvo koje pruža autentičan doživljaj bečke kulture i tradicije.
Autor teksta: N.K.
Preuzmite android aplikaciju.