Početna > Život i stil
Život i stil

Bebe koje se stalno bude noću su inteligentnije, tvrdi stručnjak

Beba se stalno budi i ne želi da spava? Prema rečima stručnjaka, sve ima svoje razloge, pa i beba koja se budi tokom noći.
Foto: Pixabay/smpratt90

Prvi plač bebe je muzika za uši roditelja, može ih čak i dirnuti do suza. Glasan, dobar plač je znak dobrog zdravlja i važan je u prvih nekoliko sati života kada se beba meri APGAR sumom.

Ali ako pitamo majku male bebe koja je nedeljama drži budnom noću, entuzijazam za bebin plač sigurno će izostati. Da bi se potpuno oporavile nakon porođaja, novopečenim mamama je potreban odmor, što je veoma teško postići, posebno ako moraju da se bude svakih nekoliko sati da bi smirile novorođenče.

Međutim, imamo dobre vesti!

Stalni plač može biti znak da je vaša beba pametna, kaže stručnjak. Verovatno u ovom trenutku podižete obrve ili kolutate očima, ali ostanite sa nama na minut. Prema Piteru Flemingu, profesoru zdravlja beba i razvojne psihologije na Univerzitetu u Bristolu, „Postoji veza između veoma visokog nivoa razvojnih i intelektualnih dostignuća i nedostatka sna tokom noći“. „Bebe biološki ne mogu da spavaju duže vreme. To jednostavno nije dobro za njih i nema apsolutno nikakvih dokaza da beba ima koristi od dužeg i doslednijeg sna. To možda nije ono što bi većina roditelja volela da čuje“, prof. priznaje.

To dalje objašnjava ciklus spavanja bebe.

„Bebe obično vole da spavaju tokom dana, a od 18 časova do ponoći je vreme kada će najviše želeti da budu budne. U stvari, biološki je ovo velika prednost jer će u ovo doba dana imati više pažnje od svoja dva primarna staratelja nego u bilo koje drugo doba dana. Sa biološke tačke gledišta, ono što beba radi je sasvim normalno i razumno, ali ponekad ne odgovara našim očekivanjima 21. veka.“

Nekoliko drugih studija je pokazalo da ako se beba budi noću i roditelji su uvek tu da zadovolje sve njene potrebe, beba će kasnije izrasti u osobu manje sklonu depresiji i sa većom sklonošću za empatiju, samokontrolu, bolju kognitivnu sposobnost. 

Foto: Pixabay/blankita_ua
Koliko dete treba da spava?

Američka akademija za medicinu spavanja (AASM) navodi da postoji preporučena količina sna (uključujući dremke) za decu prema uzrastu:

  • Odojčad (4 meseca do 12 meseci) – 12 do 16 sati dnevno
  • Deca (1 do 2 godine) – 11 do 14 sati dnevno
  • Deca (3 do 5 godina) – 10 do 13 sati dnevno
  • Deca (6 do 12 godina) – 9 do 12 sati dnevno

AASM tvrdi da adekvatan san koristi deci emocionalno i fizički i pomaže u poboljšanju njihove pažnje, pamćenje i veštine učenja . Profesor Fleming je dodao da bebe treba da budu u blizini svojih roditelja sve vreme, čak i tokom spavanja. „Ako se vratimo na evolucionu istoriju ljudi, bebe su sve vreme provodile u bliskom i kontinuiranom kontaktu sa svojom majkom.

Oni spavaju kada treba da spavaju, a budni su kada treba da budu budni, ali su stalno sa majkom i to olakšava dojenje. „Fleming ide toliko daleko da kaže da je zajednički spavanje zapravo poželjno. kod beba koje spavajte u odvojenim sobama. „Ideja da je deljenje spavaće sobe sa bebom na bilo koji način pogrešna, nenormalna ili neuobičajena je samo besmislica“, dodaje on. Prepoznato je da pomaže da se dramatično smanji broj smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji.

Foto: Gradske info

U 2016. ažurirane preporuke za bezbedno okruženje za spavanje odojčadi, Američka akademija za pedijatriju (AAP) tvrdi da „bebe treba da spavaju u roditeljskoj sobi, blizu kreveta roditelja, ali na posebnoj površini dizajniranoj za bebe, idealno tokom prvog godine života, a najmanje tokom prvih šest meseci. ”AAP takođe preporučuje uklanjanje izbegavanje mekih predmeta i posteljine iz krevetića i izbegavanje upotrebe klinova za bebe i pozicionera za bebe koji nisu u skladu sa preporukama za bezbedno spavanje.

Zašto bi žene trebalo da uzimaju folnu kiselinu kada se odluče na trudnoću

Preuzmite android aplikaciju.