Po dolasku viših temperatura i sunčanih dana, menjamo i načine ishrane i namirnice koje koristimo, a to se može odraziti na naše zdravlje.
Naime, mnogi u periodu nakon zime i praznika, čestog prejedanja, žele da izgube kilograme pred leto pa primenjuju različite rigorozne dijete i to “na svoju ruku”.
Iz Instituta za javno zdravlje “Milan Jovanović Batut“ istakli su zato da treba voditi računa o tome na koji način pristupamo promeni ishrane i da je važno da imamo redovne obroke.
Kako navode, fizička aktivnost je bila smanjena tokom zime, kao i unos svežeg voća i povrća, te uz neumerenost u ishrani tokom praznika može doći do povećanja telesne mase.
“Najveća zabluda je da taj višak kilograma možemo lako i brzo da regulišemo tokom prolećnog perioda, zaboravljajući da smo se nepravilno hranili čitavog zimskog perioda. Sa dolaskom prvih lepih dana, krećemo u potragu za čarobnim štapićem koji će nam pomoći da vitki i zdravi dočekamo leto”, navode iz Batuta.
Zato upozoravaju da brza, kratkoročna redukcija telesne mase može dovesti do zdravstvenih problema i do povećanja telesne mase po povratku na uobičajenu ishranu.
“Brzo dolaženje do željene telesne mase često postavljamo kao prvi i jedini cilj zanemarujući činjenicu da, na taj način, možemo da ugrozimo zdravlje. Na redovne obroke i umerenost u ishrani uz odgovarajuću fizičku aktivnost treba da mislimo cele godine”, dodaje se u saopštenju Instituta za javno zdravlje.
Kako se navodi, iako zima kao godišnje doba možda zahteva kaloričniju hranu, to nikako ne znači da u našoj ishrani ne treba da se nađe hrana bogata vitaminima i dijetalnim vlaknima.
“Masne vrste mesa možemo zameniti piletinom, ćuretinom, ribom. Pored sezonskog voća i povrća, u ishrani treba da budu zastupljene žitarice i jezgrasto voće. Kada govorimo o slatkišima, umesto keksa i čokolade ili čokoladnih kolača, možemo pojesti i one sa pomorandžom, limunom, narom ili nekim drugim voćem i na taj način možemo da se hranimo zdravije i u zimskom periodu. Ako povedemo računa o načinu pripreme hrane, o rasporedu obroka u toku dana, uz umerenu fizičku aktivnost, možemo održati telesnu masu i očuvati zdravlje”, savetuju iz Batuta.
Oni koji se ipak bore sa viškom kilograma ne bi trebalo da sprovode režim ishrane bez savetovanja sa stručnjacima, jer ćete uz savete o adekvatnoj promeni ishrane, sačuvati i zdravlje.
Najzdraviji doručak na svetu – Poboljšava rad creva, snižava šećer, dobar je za srce
Preuzmite android aplikaciju.