Početna > Biznis
Biznis

Banka Rusije: juan istiskuje dolar na ruskom deviznom tržištu

Udeo kineskog juana na ruskom deviznom tržištu dostigao je najviši nivo u martu, saopštila je Centralna Banka Rusije.
Foto: Unsplash/eprouzet

Udaljavanje Rusije od glavnih zapadnih valuta počelo je sankcijama SAD i EU koje su toj zemlji uvedene zbog sukoba u Ukrajini. Finansijska ograničenja otežala su prekograničnu trgovinu u evrima i dolarima, a njihovo prisustvo na domaćem deviznom tržištu manje značajnim.

Promet juana kojima se trguje na berzi iznosio je 53 odsto prošlog meseca u poređenju sa 46,6 odsto u februaru, prema podacima centralne banke. Udeo kineske valute u vanberzanskom trgovanju takođe je zabeležio rekordan nivo, dostigavši 39,6 odsto.

U međuvremenu, udeo zapadnih valuta, uključujući američki dolar i evro, pao je na 46,4 odsto na berzi u martu sa 52,8 odsto prethodnog meseca, pokazuju podaci. U segmentu vanberzanskog tržišta, udeo dolara i evra je takođe nastavio da opada, smanjivši se sa 59,8 odsto na 54,7 odsto u februaru.

Analitičari kažu da promene u obima trgovanja juanima i dolarima odražavaju udaljavanje Rusije od transakcija u valutama takozvanih „neprijateljskih” zemalja u uslovima međunarodnih sankcija.

Ograničenja uključuju stavljanje jednog broja ruskih banaka na crnu listu i njihovo uklanjanje iz SVIFT međubankarskog sistema za razmenu poruka, kao i zabrane transakcija sa ruskim finansijskim subjektima i zamrzavanje deviznih rezervi.

„U međuvremenu, Rusija nastavlja da uspostavlja uslove za obračune u različitim nacionalnim valutama. Tokom prošle godine, obim obračuna u drugim valutama osim dolara i evra porastao je sa 39 na 67 odsto”, kaže guverner Banke Rusije Elvira Nabiulina.

Brojni ruski zvaničnici, uključujući ministra finansija Antona Siluanova, više puta su govorili da zemlja više ne veruje američkoj valuti, nazivajući je „potpuno nepouzdanim instrumentom”, prenosi RT Balkan.

Evropski berzanski indeksi rastu, skočila cena nafte, zlata i pšenice

Preuzmite android aplikaciju.

Oznake