Почетна > Свет
Свет

Бајден: Републиканци би да сузбију и укину право гласа

Председник САД Џо Бајден, који је под притиском америчких лидера за грађанска права, изјавио је у уторак да је национални императив да се усвоји свеобухватни закон о гласачким правима који је заустављен у Конгресу због противљења републиканаца, који, како каже, желе да сузбију и укину право гласа.
Фото: Танјуг/AP Photo/Susan Walsh

Бајден је такође критиковао републиканце због „велике лажи“ о крађи на изборима прошлог новембра, на којима је победио Доналда Трампа.

Бројне државе под контролом републиканаца, усвојиле су законе којима се или ограничава гласање или мењају изборна правила, после тврдњи Трампа да су председнички избори 2020. године били покрадени помоћу распрострањених манипулација у бројању гласова.

Како преноси Глас Америке, у ватреном говору у Филаделфији, граду који се сматра местом рођења америчке нације, Бајден је, иако га није поменуо по имену, напао Трампа „због лажних тврдњи о крађи избора.“

„Чујте ме јасно: у данашњој Америци у току је напад, покушај да се сузбије и укине право гласа на слободним и поштеним изборима. Велика лаж је просто то – велика лаж“, рекао је Бајден, алудирајући на недоказане тврдње Трампа и његових присталицама о изборној крађи, додаје Глас Америке.

Закон о гласачким правима за који се залаже Бајден има тежак пут у Конгресу, где су републиканци у Сенату успели да блокирају демократе.

Бајденова фокусираност на ту тему, чак и ако закон не буде усвојен, омогућава му да прикупи подршку међу демократским бирачима док његова странка ради на томе да сачува контролу над Конгресом после избора 2022. године, на средини председниковог мандата.

У говору у Филаделфији Бајден је оштро критиковао, како је рекао, покушаје да се поткопају бирачко право, поредећи те покушаје са ранијим законима који су спречавали Афроамериканце да гласају.

„Желе да толико отежају процес у нади да људи уопште неће гласати. То је смисао свега“, рекао је Бајден.

Према подацима Бренан Центра за правду у оквиру Правног факултета Универзитета Њујорка, најмање 17 држава је ове године увело законе којима се ограничава приступ гласању, а слични закони се разматрају и у другим државама.