Бачко Подунавље, резерват биосфере смештен на северозападу Војводине, чини фасцинантно подручје које чува остатке некадашњих пространих плавних предела Подунавља. Простире се на импозантној површини од 176.635 хектара и обухвата општине Сомбор, Апатин, Оџаке, Бач и Бачку Паланку.
У срцу овог резервата биосфере пронаћи ћете четири заштићена подручја, међу којима се истичу Специјални резервати природе Горње Подунавље и Карађорђево те површине којима управља ЈП “Војводинашуме”. Бачко Подунавље је јединствени предео изузетне биолошке разноврсности, обилује природним стаништима као што су простране плавне ливаде, шуме, аде, рукавци и пешчане речне обале.
Ово подручје је дом за највећи очувани поплавни комплекс горњег тока Дунава у Србији и представља једно од највећих поплавних низина на средњем делу Дунава. Карактерише га специфична комбинација еколошких услова, јер се налази у контакт зони шумске зоне централне и југоисточне Европе, а истовремено има карактеристичну хидролошку динамику. Овај спој природних фактора, заједно са вековним људским утицајима, резултирао је изузетно богатом разноликошћу пејзажа, станишта и врста.
Бачко Подунавље одушевљава спектакуларном флором и фауном. Оно обилује различитим екосистемима, укључујући ритске шуме и прашуме, мочваре и ритове, алувијалне шуме, слане степице, влажне ливаде, водена станишта и меандре. Ово је природно станиште 50 врста сисара, 248 врста птица, 50 врста риба, 11 врста водоземаца, 9 врста гмизаваца и великог број бескичмењака. Орао белорепан, црна рода, патка њорка, дивља мачка, видра, јазавац, као и највећа популација европског јелена у Србији само су делић богатства природе овог подручја.
Осим богате фауне сисаваца и птица, Бачко Подунавље такође је домаћин импресивном броју лептира, са више од 60 врста забележених на овом подручју. Поплаве су од изузетне важности за мрешћење рибе, што додатно наглашава еколошку важност овог подручја. Више од 30 животињских врста овог резервата налази се на Прелиминарној листи флоре Србије, као природних реткости. Овде је забележено више од хиљаду биљних врста, односно око 28% биљних врста флоре Србије.
Демографски печат Бачког Подунавља је такође изузетно занимљив, са присуством око 20 различитих етничких група, међу којима доминирају Срби, Мађари и Хрвати. Словаци, Русини, Украјинци, Буњевци, Роми и други. Ова етничка разноликост произлази из бројних колонизација током векова. Резерват биосфере игра кључну улогу у очувању природе и промоцији одрживог развоја локалних заједница а економске активности већине становника укључују пољопривреду, шумарство и индустрију.
Резерват биосфере “Бачко Подунавље” је 14. јуна 2017. године, заслужено уписан на Светску листу резервата биосфере од стране Међународног координационог савета УНЕСКО програма “Човек и биосфера”. Ово је други резерват биосфере у Србији поред резервата „Голија-Студеница“, што је од великог значаја за земљу, јер овај програм не само да промовише концепт одрживог развоја, већ и практично демонстрира да је одрживи развој остварив у пракси.
Резерват биосфере који ће обухватити подручје кроз Србију, Хрватску, Мађарску, Аустрију и Словенију, познат као “Европски Амазон”, биће дуг невероватних милион хектара природе и представљаће једно од највреднијих и највећих заштићених подручја у Европи. Бачко Подунавље, као део овог резервата биосфере, постаће важан део овог импозантног подручја које ће бити надалеко познато.
Ово ће омогућити свету да сазна о богатству природе и биодиверзитету које се крије у овом делу Србије, истовремено доприносећи очувању ових драгоцених екосистема за будуће генерације. Бачко Подунавље је понос Србије, чувајући драгоцене екосистеме, ретке врсте и богату културну баштину. Ово подручје нуди не само природну лепоту, већ и прилику за промишљање о одрживом суживоту човека и природе, чинећи га драгуљем Северозападне Војводине.
Patrijarh služio svetu Liturgiju na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu
Преузмите андроид апликацију.