Azijska ekonomija će ove godine porasti za 4,7 odsto, saopštila je Azijska razvojna banka (ADB) sa sedištem na Filipinima u svojoj septembarskoj prognozi.
![](https://gradskeinfo.rs/wp-content/uploads/2023/09/Tan2023-09-1106342157-0-620x413.jpg)
Kako se navodi na sajtu ove organizacije, prognoza rasta za 2024. godinu je nepromenjena u odnosu na aprilsku prognozu i iznosi 4,8 odsto.
ADB očekuje da će inflacija u Aziji ove godine biti 3,6 odsto i da će sledeće godine blago pasti na 3,5 odsto, ali je istovremeno korigovala naniže prognozu ekonomskog rasta za Kinu i Indiju.
Kineska ekonomija će ove godine porasti za 4,9 odsto, smatra ADB, a indijska privreda za 6,3 odsto.
Azijska razvojna banka je u aprilu očekivala a da će kineski BDP ove godine porasti za pet odsto, a indijska ekonomija za 6,4 odsto.
U prognozi se upozorava i na ekonomske rizike, pre svega slabost u kineskom sektoru nekretnina, kao i na eventualne posledice klimatskog fenomena El Ninjo na snabdevanje hranom.
Preuzmite android aplikaciju.