Početna > Putovanja
Putovanja Svet

Aveiro: Najfotogeničniji grad Portugala

Svojom jedinstvenom geografijom te šarmantnim starim delom grada u kom su nekada živeli ribari i proizvođači soli jedan mali priobalni grad u centralnom Portugalu u poslednjih nekoliko godina prava je zvezda među turistima. Smešten na putu između Porta i Lisabona, Aveiro je sve češće nezaobilazna stanica prilikom putovanja u najzapadniju zemlju kontinentalne Evrope.
Foto: Shutterstock/Paulo Resende

Grad je nastao u samom srcu velike lagune te ga presecaju kanali kojima se može ploviti u čamcima pomalo nalik na gondole. Zbog ovoga je Aveiro poznat kao “portugalska Venecija”, iako ponosni lokalci pak vole da kažu obrnuto – da je Venecija italijanski Aveiro.

Zahvaljujući laguni i njenom specifičnom ekosistemu, Aveiro je idealno mesto za posmatranje velikog broja različitih vrsta ptica, uključujući i velike kolonije roda ali i – flamingose. Prema jednoj teoriji samo ime Aveiro potiče od latinskog “aviarium” – mesto gde su ptice.

Čamci u Aveiru zovu se “muliseiroš”, obojeni su u jarke boje i ukrašeni crtežima sa motivima iz svakodnemog života lokalaca. Nekada su služili za sakupljanje algi, a danas se koriste skoro isključivo u svrhe turističkih obilazaka lagune.

Foto: Shutterstock/Paulo Resende
Za razliku od većine gradova u Portugalu, Aveiro je prilično mlad. Nema starog zida koji ga okružuje ili katedrale iz 12. veka što bi bilo nešto sasvim uobičajeno u drugim gradovima. To je zato što je grad početkom 17. veka bio gotovo potpuno napušten zbog problema sa teškim bolestima izazvanim zastojima voda.

Luka se zatvorila i ljudi su se odselili. Kasnije su pronađena inženjerska rešenja za regulisanje tokova kanala lagune Ria de Aveiro i grad je veličanstveno rastao. Zbog ovoga, najstarija arhitektura koju nalazimo u Aveiru su njegove secesijske zgrade koncentrisane uz glavni kanal, u samom centru grada. Koliko su ove građevine značajne govori i činjenica da je Aveiro član mreže “Reseau Art Nouveau”, uz Barselonu, Brisel, Budimpeštu, Glazgov, Helsinki i Havanu.

Foto: Shutterstock/Ases Virazes

Ono što dodatno doprinosi dobroj atmosferi u gradu je i Univerzitet sa gotovo 20 hiljada studenata i zaposlenih, uključujući mnogobrojne strane studente, od kojih se nađe i poneki iz Novog Sada. Sam kampus je takođe sam po sebi vredan obilaska, budući da je neke od zgrada projektovao najpoznatiji portugalski arhitekta, Siza Vieira.

Obilazak grada itekako vredi proširiti i na prigradska naselja, budući da se nadomak Aveira nalaze dva očaravajuća primorska mesta – Bara, sa drugim navišim svetionikom iberijskog poluostrva, i Košta nova sa svojim tipičnim kućicama na raznobrojne štrafte. Malo dalje nalazi se i Sao Žasinto, selo u kom se nalazi i istoimeni rezervat prirode. Svetionik u Bari je mesto sa kog je pogled na lagunu i na Atlantik najbolji te se itekako isplati popeti se uz 288 spiralnih stepenica do samog vrha.

Foto: Shutterstock/Neirtz

Kao i svuda u priobalnom Portugalu, i kada se radi o Aveiru treba spomenuti hranu. Lokalni restorani za ručak služe ribe koje su, kako vole da kažu “tog jutra još plivale”, a tu su i lignje, hobotnice, ostrige i drugi morski plodovi. Regija u kojoj se nalazi Aveiro poznata je i po odličnom penušavom vinu koja odlično ide uz pomenute specijalitete.

Autor teksta: N. K.

Malaga: Sunčani dom Pabla Pikasa

Preuzmite android aplikaciju.